IstaknutoVijesti

39 posto bh. građana se ne planira cijepiti protiv COVID-19

Iako se situacija u pogledu pandemije COVID-19 u Bosni i Hercegovini iz dana u dan pogoršava, čini se da bh. populacija još uvijek nije spremna cjepiti se, jednom kada vakcina bude dostupna, prenosi N1. Također, bh. građani u većini smatraju da cjepivo ne bi trebalo biti obvezno za sve.

S druge strane, potrebno je dodatno apelirati na svijest građana o učestalijem poduzimanju osnovnih mjera samozaštite poput pranja ruku, izbjegavanja grljenja i rukovanja i držanja fizičke distance kako bi se spriječilo širenje virusa.

Kompanija Valicon nastavlja, kontinuirano od mjeseca ožujka, na tjednoj/dvotjednoj osnovi pratiti utjecaj pandemije COVID-19 na građanke i građane Bosne i Hercegovine. Istraživanja su provedena putem Valicon online panela JaZnam.ba na reprezentativnim uzorcima za BiH (n=500-650 po valu) online populacije.

39 posto bh. građana se ne planira cijepiti protiv COVID-19

Širenjem pandemije, sa sve većim porastom broja zaraženih virusom COVID-19, te sa sve većim udjelom mlade i zrele populacije koji obolijevaju, u svijetu se s velikim interesiranjem i očekivanjima prate i informacije o testiranjima i mogućnostima pronalaska učinkovitog cjepiva. Osim izazova pronalaska učinkovitog cjepiva postoji i izazov prihvaćanja cjepiva od strane javnosti, ali i pitanje koje se nalazi pred vladajućim institucijama – hoće li cijepljenje biti obvezna za sve građane.

Stoga, kompanija Valicon je ispitala je stavove bh. populacije u vezi potencijalnog cjepiva protiv COVID-19. Prema trenutnim rezultatima, bosanskohercegovačka populacija nije u potpunosti sigurna bi li se cjepila protiv COVID-19.

Za cijepljenje je 32posto bh. populacije, a protiv 39 posto, dok je ostatak populacije neodlučan i nema jasan stav kada je u pitanju namjera eventualnog cijepljenja protiv COVID-19.

Kada detaljnije pogledamo dobiene rezultate, tek 11posto populacije je u potpunosti sigurno da bi se cijepilo, jednom kada cjepivo bude dostupno, dok je onih koji bi se vjerojatno cijepili, ali nisu potpuno sigurni nešto više – 21 posto ili petina bh. populacije.

S druge strane, čak 39 posto bh. populacije nema namjeru cijepiti se – od toga 22 posto ili petina navodi da se sigurno ne bi cijepilo, a 17 posto se vjerojatno ne bi cijepilo. Pored toga, značajan je postotak onih građana (29 posto ili gotovo trećina) koji nisu sigurni oko cijepljenja protiv COVID-19 što govori da među bh. građanima vlada određeni stupanj nesigurnosti i bojazni kada je u pitanju samo cjepivo.

Najčešće navedeni razlozi zbog kojih se bosanskohercegovačka populacija ne bi cijepila su:

– Manjak povjerenja u sigurnost po zdravlje samog cjepiva protiv COVID-19 (potencijalne nuspojave, sastav vakcine, itd.)

– Generalno nepovjerenje prema cjepivima svih vrsta

– Sumnja u postojanje samog virusa COVID-19

– Vjerovanje da je prirodni imunitet dovoljan u borbi protiv COVID-19 te da nema potrebe za primanjem cjepiva

– Ne pripadanje rizičnoj skupini (starija populacija, kronični bolesnici)

Bez obzira na osobnu namjeru o eventualnom cijepljenju, provjerili su kakav je stav populacije vezano za odluku o mogućoj obvezi cijepljenja koje bi moglo biti postavljeno pred građane BiH.

Tako, kada je u pitanju samo cjepivo protiv COVID-19 te hoće li ono biti obvezno za sve građane u Bosni i Hercegovini, ako bi se pitali građani BiH, njih skoro dvije trećine (63 posto) smatra da cijepljenje ne bi trebalo biti obvezno, dok nešto više od trećine (37 posto) podržava obvezno cijepljenje protiv COVID-19. Nisu pronađene značajne razlike između muškaraca i žena te po dobnim skupinama.

Štitimo li dovoljno sebe i druge od zaraze?

Zadnjih dana svjedoci smo apela koji se upućuju bh. javnosti o poduzimanju osnovnih mjera samozaštite kako bi smanjili mogućnost zaraze. Postavlja se pitanje u kojoj mjeri građani BiH se zaista pridržavaju propisanih mjera i šta sve čine kako bi lično doprinijeli suzbijanju širenja virusa.

Većina građana, njih 84 posto, navodi da uvijek ili često pere/dezinficira ruke nakon kontakta s drugima, 77 posto nastoji održati fizičku distancu i 72 posto izbjegava rukovanje i grljenje s osobama izvan vlastite obitelji, okruženja. Kada je u pitanju nošenje maski, 81 posto građana nosi masku u zatvorenim prostorima, ali tek 30 posto to čini na otvorenom. Većina građana (77 posto) kaže da izbjegava posjećivati događaje, skupove s većim brojem ljudi, ali manje izbjegavaju posjete kafićima, klubovima i restoranima – to čini njih 56 posto.

Starija populacija (55+) i osobe ženskog spola su puno više sklonije poduzimanju osnovnih mjera samozaštite kao što je pranje ruku, izbjegavanje rukovanja i grljenja, držanje fizičke distance, nošenje maske (u zatvorenom i otvorenom prostoru) te izbjegavanje društvenih događaja i ugostiteljskih objekata. S druge strane, mladi u dobi od 15-24 su vrlo nedisciplinirani kada je u pitanju poduzimanje osnovnih mjera zaštite sebe i drugih protiv zaraze!

Pored toga, građani koji su izjavili da bi se cjepili protiv COVID-19 jednom kada cjepivo bude dostupno značajno češće poduzimaju osnovne mjere samozaštite za razliku od onih koji su protiv cijepljenja.

Općenito, kada promatramo cijelu populaciju, može se reći da se svaki ili gotovo svaki deseti građanin BiH rijetko ili nikada ne pridržava osnovnih propisanih mjera kao što su pranje ruku, nošenje maske u zatvorenom prostoru, izbjegavanje društvenih događaja, izbjegavanje rukovanja i grljenja, te držanje fizičke distance.

Dodatno, svaki četvrti građanin i to uglavnom mlađa populacija redovno posjećuje kafiće i restorane kao što je bio slučaj prije pandemije dok petina rijetko ili nikada nosi masku na otvorenom.

Stoga, potrebno je dodatno apelirati na svijest građana o učestalijem poduzimanju osnovnih mjera samozaštite poput pranja ruku, izbjegavanja grljenja i rukovanja i držanja fizičke distance kako bi se spriječilo širenje virusa.

Odgovori