IstaknutoSvijet

I najspremnije zemlje se muče s cjepivima

Čak se i najpripremljenije zemlje muče tijekom cijepljenja protiv koronavirusa, izjavila je šefica imunizacije Svjetske zdravstvene organizacije Katherine O’Brien, javlja Anadolu Agency (AA).

Ona je govorila na online konferenciji koju je organizirao ACANU, asocijacija Ujedinjenih naroda u Ženevi, u kojoj je sudjelovao i Seth Berkley, izvršni direktor međunarodne alijanse Gavi koja za cilj ima da omogući pristup cjepivima i siromašnijim zemljama.

“Već smo imali realan napredak u tome da dokažemo da su cjepiva sigurna, efikasna i visoke kvalitete”, rekla je O’Brien, dodavši da se cjepiva distribuiraju širom svijeta.

Kako je ocjenila, to nije malo dostignuće.

“Ipak, čak i napripremljenije zemlje sa najvećim kapacitetima se bore da isporuče cjepiva u dimenziji, starosnim grupama i obujmu koji je potreban”, dodala je.

Prema njenim rečima, bit će potrebna snaga, energija i ekspertiza svih širom sveta kako bi se omogućilo zemljama da taj proces urade efikasno.

“Svijet je svestan da je većina cjepiva dostavljena razvijenim zemljama, dok se mnoge zemlje bore da ih dobiju. Već smo obučili desetine tisuća radnika o upotrebi ovih cjepiva”, rekla je.

Tijekom konferencije, izvršni direktor Berkley je naveo da Gavi vjeruje da će COVAX program omogućiti distribuciju skoro 2,3 milijarde doza cjepiva protiv koronavirusa širom svijeta do kraja godine.

“Od tog broja, oko 1,8 milijardi doza će biti dostupno manje razvijenim zemljama besplatno, uključujući i više od 700 milijuna doza za nacije Afrike”, rekao je.

On je naveo i da trenutno sve ide po planu koji podrazumijeva cijepljenje 20 posto populacije svake manje razvijene zemlje, što je dovoljno da se zaštite medicinski radnici i najrizičnije grupe stanovništva.

Kako je dodao, među izazovima sa kojima se suočava Gavi je i da je prikupljeno oko šest milijardi od ukupno najmanje osam milijardi dolara neophodnih za nabavku i isporuku cjepiva.

Berkley je pozdravio i najavu o pridruživanu Sjedinjenih Američkih Država COVAX programu.

“Od ključnog je značaja da se obrati pažnja na drugu generaciju cjepiva, kao i na nove sojeve virusa”, zaključio je.

Odgovori