Rusi gradove pretvaraju u ruševine, odlučujuće bitke tek dolaze
Nakon što je predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin ustvrdio da je ruski vojnici ishodovali pobjedu nad ukrajinskim snagama u Luhanskoj oblasti, Rusija se okrenula ciljevima u Donjeckoj oblasti, piše Reuters.
Rusija je u nedjelju zauzela grad Lisičansk, čime je zaključila svoj pohod na jednu od dvije oblasti koje čine glavninu Donbasa, industrijski razvijene regije na istoku Ukrajine.
Rusija i Ukrajina pretrpjele su velike gubitke tijekom bitke za Luhansku oblast, pogotovo tijekom sukoba u Lisičansku i Sjeverodonjecku. Rusi su ih tijekom tih sukoba nemilice bombardirali te pretvorili u ruševine.
Ukrajinske su snage u utorak zauzele obrambene pozicije u Donjeckoj oblasti, oblasti u kojoj još uvijek kontroliraju veće gradove. Putin je svojim vojnicima rekao da se odmore i povrate svoju vojnu spremu.
Otkad je 24. veljače ove godine napala Ukrajinu, Rusija ne odustaje od svog zahtjeva da Kijev Luhansku i Donjecku oblast preda proruskim separatistima.
“Ovo je posljednja ruska pobjeda na ukrajinskom teritoriju”, rekao je u Oleksij Arestovič, savjetnik ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. “To bili srednje veliki gradovi, a to je trajalo od 4. travnja do 4. srpnja. To je 90 dana. Toliko mnogo stradalih.”
Arestovič je rekao da ukrajinske snage na jugu zemlje žele krenuti u kontranapad. “Zauzimanje gradova na istoku značilo je da je 60 posto ruskih vojnika poslano na istok, što znači da će im biti teško vratiti se na jug”, rekao je Arestovič. “Nema više vojnika koji se mogu dopremiti iz Rusije. Veliku su cijenu platili za kontrolu Sjeverodonjecka i Lisičanska.”
Neki vojni stručnjaci drže da je Rusija nije puno dobila time što je zauzela Lisičansk i Sjeverodonjeck te da je ishod bitke za Donbas bio neizvjestan do samog kraja.
“Mislim da je to taktička pobjeda za Rusiju, ali da je bila jako skupa”, rekao je Neil Melvin iz londonskog trusta mozgova RUSI. Melvin je bitku za Donbas usporedio s bitkama koje su se vodile tijekom Prvog svjetskog rata te koje su rezultirale minornim teritorijalnim dobicima.
“Ovo je trajalo 60 dana, a napredovalo se jako sporo”, rekao je Melvin. “Mislim da će Rusi proglasiti nekakvu pobjedu, ali ključne bitke tek dolaze.”
Melvin je rekao da se ključne bitke rata u Ukrajini najvjerojatnije neće odvijati na istoku zemlje već da će se one dogoditi na jugu zemlje. Naime, ukrajinski su vojnici tamo počeli napadati ruske snage kako bi povratile teritorij koji im je otet.
“Zato vidimo da Ukrajinci ostvaruju napredak kod Hersona. Tamo izvode kontranapade i mislim da je izvjesno da će upravo na tom području preuzeti inicijativu. Pokušat će Ruse potisnuti zahvaljujući velikim kontraofenzivama”, dodao je Melvin.
Zelenski je u ponedjeljak rekao da se ukrajinski vojnici nastavljaju boriti unatoč tome što su se povukli iz Lisičanska.
Zauzimanje Luhanske oblasti najveća je ruska pobjeda u ratu u Ukrajini od zauzimanja Mariupolja, grada na jugu zemlje koji je pod svoju kontrolu stavila krajem svibnja.
Guverner Luhanske oblasti Serhij Hajdaj priznao je da je Rusi de facto kontroliraju. “Moramo pobijediti u ratu, a ne bitki za Lisičansk. Ovo jako boli, ali nećemo izgubiti rat”, rekao je Hajdaj te dodao da su ukrajinske snage koje su se povukle iz Lisičanska zauzele obrambene pozicije između Bahmuta i Slovjanska.
Ukrajinski kontranapadi uvelike ovise o dostupnosti oružja koje joj šalje Zapad. “Pitanje je brzine opskrbe. Zapad jednostavno nema dovoljno oružja koje nam može poslati. Mora se proizvesti još oružja i ono se sada proizvodi. S obzirom na to kojim ga se tempom pravi, na jesen će ga biti prilično”, zaključio je Arestovič.