Koje je najbolje drvo za dimljenje mesa?
Izbor drva za dimljenje mesa može učiniti mnogo veću razliku u krajnjem rezultatu nego što mislite. Dovoljno je eksperimentirati – meso možete dimiti u četinarskom drvetu, a ono će imati potpuno drugačiju boju nego nakon dimljeno listopadnim drvetom. Osim toga, mijenja se i ukus proizvoda, piše Agrosavjet.com.
Poznavatelji mogu zaključiti koje drvo je korišteno za dimljenje kobasice samo po okusu. Međutim, nije važna samo vrsta drveta. Mnogo ovisi i od količine proizvedenog dima. Ako je pušnica (sušara) puna dima, meso će biti tamnije nego kada se koristi manje dima.
Koje drvo odabrati za dimljenje?
Prije svega, drvo mora biti suho. Maksimalna dozvoljena vlažnost zraka je 25%, što znači da se drvo nakon sječe mora čuvati u suhim uvjetima najmanje tri mjeseca. Previše vlažno drvo za dimljenje čini kobasice i meso kiselim, garavim i nema baš dobar okus. Vrijedi dobro pogledati svaki komad koji se stavi u pušnicu – drvo mora biti suho, lijepo, čisto, bez plijesni i trulih dijelova.
Četinarsko drvo se nekad koristilo za dimljenje ribe ili mesa. Međutim, to nije popularno rješenje i potrebno vam je neko iskustvo da biste posegnuli za njim. Četinarski dim sa sobom nosi izgorjele tvari smole, koja dimljenom mesu daju intenzivan, ali nažalost ne baš ugodan miris. Osim toga, ponekad im daju pomalo gorak ukus koji ne odgovara svima.
Tradicija dimljenja sa četinarskim drvetom i dalje se javlja u Njemačkoj. Međutim, to nije tako jednostavno i vrlo je lako postići nezadovoljavajući učinak. Zato je bolje da se suzdržite. Za dimljenje možete dodati malo kleke – njeno voće ili grančice. Daju lijep miris, posebno dimljenoj kobasici, dodaje Agrosavjet.com.
Drvo za dimljenje mesa najčešće se uzima od listopadnog drveća. I ukrasne, šumske i voćne. Svatko treba odlučiti i koji je najbolji način za dimljenje mesa i koji mu najviše odgovara.
Prije svega, vrijedi znati da se za dimljenje najčešće koristi drvo bukve ili graba, a pored njih tu su još i:
Drvo jabuke ispušta blag dim. Mesu daje poseban, voćno-slatki okus, smeđe je boje i lijepo izgleda.
Trešnja je također pogodna, ali može dati malo gorči ukus. Ako se dobro naloži, meso će biti savršeno smeđe boje i slatkoga okusa.
Orah daje pomalo gorak ukus, što mesu dodaje raznolikost i tamnožutu boju.
Lješnjak je vrlo popularno drvo za dimljenje mesa. Čini meso smeđim ili tamno žutim. To je najuniverzalniji izbor, pogodan za sve vrste mesa.
Javor je jedan od najslađih izbora. Zahvaljujući njemu, meso postaje slatko i zlatno žuto, izgleda prelijepo. Savršeno drvo za dimljenje govedine.
Hrast se smatra najboljim drvetom za dimljenje mesa. Nije ni čudo – veoma je svestran – pogodan je za dimljenje govedine i živine, a istovremeno daje odličan okus i aromu.
Bagrem daje mesu svijetlo – žućkastu boju. Delikatnoga je okusa, čak i blago slatkast. Bagrem je savršen za svinjetinu.