Zakoni BiH jednako važe za sve građane
Istraga protiv predsjednika Suda BiH i Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića važan je korak u provođenju vladavine prava koja je temelj svake demokracije, rečeno je Feni iz Uredu za odnose s javnošću Veleposlanstva SAD-a u BiH.
Kako je jučer na konferenciji za novinare rekao glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Milanko Kajganić, osumnjičeni Debevec i Mehmedagić lišeni su slobode po naredbi postupajućeg tužitelja isključivo zbog činjenice da su postojali pritvorski razlozi za lišenje slobode, da bi Tužiteljstvo moglo nesmetano da prikuplja dokaze u navedenom predmetu. Prikupljeni su dokazi da su oni počinili kaznena djela iz Kaznenog zakona BiH, zloupotreba službenog položaja na način što su nezakonito prisluškivali suce Suda BiH i zaposlene radnike Tužiteljstva BiH prilikom provođenja određenih istražnih radnji u predmetima Tužiteljstva i Suda BiH u periodu 2020. godine, a koji su radili u više predmeta u određenom vremenskom periodu.
U odgovoru Feni iz Uredu za odnose s javnošću Veleposlanstva SAD-a u BiH ističu da Sjedinjene Američke Države snažno podržavaju vladavinu prava, nezavisno tužilaštvo i pravosuđe i nezavisne institucije za provođenje zakona koje u ime građana Bosne i Hercegovine provode istrage, procesuiraju i kažnjavaju djela kriminala i korupcije.
- Zakoni BiH jednako važe za sve građane. Istraga protiv gospodina Debeveca i gospodina Mehmedagića važan je korak u provođenju vladavine prava koja je temelj svake demokracije. Očekujemo da institucije BiH i svi njeni građani uvažavaju procese koje podrazumijeva provođenje bh. zakona – poručili su.
Inače, Mehmedagić je u ožujku ove godine stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Država. Tada je u obrazloženju State Departmenta navedeno da je Mehmedagić koristio BH Telecom za prikupljanje mobilnih podataka o bh. političarima koji nisu povezani sa SDA, da je dao upute jednoj osobi da prati vladinog dužnosnika povezanog s opozicijskom strankom entiteta Republika Srpska (RS), te da je iskoristio svoj položaj, prijetnje i veze kako bi pridobio kandidate iz “Osmorke”, skupine bošnjačkih i građanskih stranaka iz BiH, da podrže SDA.
Osmanagić je sve ove optužbe odbacio.
- Sve optužbe kojima je Ministarstvo financija i trezora SAD-a obrazložilo odluku da me uvrste na listu sankcija su neistinite i nemaju apsolutno nikakvo uporište – naveo je Mehmedagić u priopćenju za medije nakon što su mu izrečene sankcije.