IstaknutoSvijet

Amerika testirala projektil koji do Moskve i Pekinga stiže za 30 minuta

Američka vojska je prošle noći testirala još jedan nenaoružani interkontinentalni balistički projektil.

Lansiranje je održano iz baze svemirskih snaga Vandenberg u Kaliforniji 5. studenoga u 23:01 po lokalnom vremenu.

Tim američkog zrakoplovstva i mornarice nadgledao je lansiranje, kojim je nenaoružana interkontinentalna balistička raketa (ICBM) Minuteman III poslana iz Vandenberga prema Testnom centru za balističke rakete Ronald Reagan na Maršalovim Otocima jugoistočno od Japana.

Kao i sve interkontinentalne balističke rakete, projektil je ušao u svemir prije ponovnog ulaska u Zemljinu atmosferu. Nije poznato koliko je visoko letio Minuteman III u ovom specifičnom testu, jer američka vojska rijetko objavljuje takve podatke. Međutim, prema podacima američkog zrakoplovstva, Minuteman III ima maksimalnu visinu leta od 1120 kilometara, što je u području niske Zemljine orbite. Za usporedbu, SpaceX-ovi Starlink sateliti orbitiraju na otprilike 550 kilometara.

Minuteman III može do Moskve i Pekinga, udaljenih 9500 i 9650 kilometara od Kalifornije, stići za 30 minuta.

Boeingov projektil

Prema izjavi američkih svemirskih snaga, raketa korištena u testu može isporučivati neovisne bojeve glave koje se mogu manevrirati dok prolaze kroz atmosferu prema ciljevima. U ovom testu, ponovna ulazna vozila rakete prešla su otprilike 6760 kilometara prije nego što su pogodila ciljeve u Testnom centru Reagan na udaljenom Atollu Kwajaleinu.

Minuteman III, koji je proizveo Boeing, bio je prva ICBM raketa u svijetu s ovom sposobnošću višestrukih ponovnih ulaznih vozila (poznatih kao MIRV) i prva američka ICBM s pogonom na čvrsto gorivo, prema Nacionalnom muzeju američkog zrakoplovstva.

Naredba za lansiranje rakete poslana je s Boeing E-6B Mercury zrakoplova, kojim upravlja američka mornarica, koristeći Sustav za kontrolu lansiranja iz zraka (ALCS).

“Posljednja linija obrane”

Ovaj sustav omogućava posadama ALCS zrakoplova da lansiraju rakete čak i ako su kontrolni centri na tlu onesposobljeni, služeći kao “posljednja linija obrane i program za redundantnost nacionalnog nuklearnog zapovijedanja i kontrole”, navodi se u izjavi američkog zrakoplovstva.

Čelnici američkih svemirskih snaga pohvalili su uspjeh testa i osoblje koje ga je omogućilo. “Ovo testno lansiranje Minuteman III pokazuje spremnost za misije, agilnost i profesionalizam osoblja u Vandenbergu, Zapovjedništvu za globalne udare i američkoj mornarici”, rekao je pukovnik Dorian Hatcher, zamjenik zapovjednika Delta 30 svemirskih lansiranja, u izjavi američkih svemirskih snaga.

Minuteman III zadnji put testiran ljetos

“Svaki test ovog sustava odvraćanja u Vandenbergu naglašava robusne sposobnosti nacije i ističe neophodnu podršku koju naši zrakoplovci i čuvari pružaju za osiguranje nacionalne sigurnosti.”

Iako je test proveden nekoliko dana nakon posljednjeg lansiranja sjevernokorejske ICBM rakete, koje je dosegnulo rekordnu visinu, izjava svemirskih snaga navodi da je test bio “kulminacija višemjesečnih priprema”.

Američka vojska testirala je još dvije rakete Minuteman III u lipnju 2024., lansirajući ih unutar dva dana. Takvi se testovi redovito provode kako bi se odvraćali protivnici Amerike i osiguralo da je nuklearni arsenal zemlje pouzdan i spreman za lansiranje.

Odgovori