Općina Gornji Vakuf- Uskoplje u saradnji sa humanitarnim organizacijama Muslim Aid Bosna i Hercegovina (MAID) i LDSC uspješno je realizovala projekat „Ekonomsko osnaživanje socijalno i materijalno ugroženih osoba i mladih osoba kroz proizvodnju povrća u plastenicima“. Ovaj projekat je realizovan na osnovu Sporazuma zaključenog između Općine Gornji Vakuf- Uskoplje kojim su osigurana donatorska sredstva (od strane humanitarnih organizacija 40 %, Općine 40% i vlastitog učešća korisnika 20 %). Međutim, s obzirom na novonastalu situaciju uzrokovanu pojavom korona virusa i povećanom potrebom za proizvodnjom vlastitih domaćih proizvoda, općinski načelnik Sead Čaušević je odlučio da poljoprivredne proizvođače oslobodi plaćanja vlastitog udjela od 20%, te ih na taj način stimuliše i olakša im ovaj period u kome su mnoge osobe ostale bez posla.
Svi koji su aplicirali, dobit će plastenik
„U saradnji sa Muslim Aid organizacijom dodijelili smo 20 plastenika na području naše općine. Na Javni poziv se javilo 29 osoba, a naša komisija je nakon bodovanja napravila rang listu, prema kojoj smo i dodijelili plastenike. Uskoro planiramo dodijelili jos 15 plastenika, 13 za fizička lica i dva za kolektive, uz pomoć organizacije ASB iz Njemačke, a njihovu isporuku očekujemo u julu ili augustu. Ovdje će biti ubrojane i ostale osobe sa rang liste, tako da će svi prijavljeni dobiti plastenik. Nadamo se da će im biti od velike koristi- kazao je Sead Čaušević, načelnik Općine Gornji Vakuf- Uskoplje.
Firma BIOS iz Visokog, koja se već više od dvije decenije bavi proizvodnjom plastenika, je već u četvrtak počela sa isporukom i montažom plastenika. Pored plastenika, isporučena je i rasada paradajza, paprike, krastavica i patlidžana.
„Plastenik će mi biti od velike pomoći. Moći ću saditi i proizvoditi povrće tokom cijele godine. Suprug i ja se bavimo prodajom voća i povrća na zelenoj pijaci, pa smo veoma sretni što ćemo pored domaćeg kupusa moći prodavati i ostalo povrće, koje sami uzgojimo. Mislim da je organska proizvodnja šansa da se dobije bolji plasman za prodaju. Poljoprivreda organske proizvodnje ima mnoge prednosti, a najvažnije je da ljudi znaju šta i od koga kupuju“- kazala je Fahira Prijić, jedna od 20 osoba koje su dobile plastenik.
„Drago mi je što sam dobila ovaj plastenik, jer sam se i prije bavila uzgojem voća i povrća, ali zbog našeg podneblja nerijetko povrće, kao što je paradajz, paprika i krastavica strada od mraza. Kroz ovaj projekat smo dobili sve što nam treba za plasteničku proizvodnju, sve što treba da uložimo je svoj trud i rad. Zahvaljujem se ovim organizacijama i Općini Gornji Vakuf- Uskoplje što su nam dali šansu za pokretanjem ovog za nas dragocjenog posla“- kaže Azra Tihak, korisnica ovog projekta.
S obzirom da je gornjevakufska regija bogata plodnim tlom i da se većina stanovništva bavi poljoprivredom, ovaj projekat će biti od velike koristi za lokalno stanovništvo. Unazad par godina, stanovništvo ovoga kraja se bavilo uzgojem kupusa, kornišona, malina i sad je red došao na plasteničku proizvodnju. Ovim putem apelujemo na kupce, da što više kupuju i konzumiraju domaće proizvode i na taj način pomognu domaće proizvođače voća i povrća.
N.Čaušević