Europska unija traži od Bosne i Hercegovine da uvede vize zemljama s kojima ima bezvizni režim, a koje su pod viznim režimom EU.
Među zemljama kojima EU želi da BiH uvede vize su Azerbejdžan, Bahrein, Kina, Kuvajt, Oman, Katar, Rusija i Turska. Iako će u BiH ovaj zahtjev sigurno izazvati negodovanje, barem kada su neke zemlje s liste u pitanju, radi se o obavezi koja proističe iz Sporazuma o bezviznom režimu između BiH i EU iz 2010. godine. Naime, jedna od ključnih obaveza BiH je da postupno uskladi svoju viznu politiku s viznom politikom EU ako želi da zadrži bezvizni režim. Otada je prošlo 13 godina, a BiH još uvijek nije ispunila ovu obavezu, što može ugroziti njezin bezvizni status.
Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH, “Nezavisnim” je potvrdio da je to pitanje koje mu postavljaju sugovornici iz EU. Posljednji put kada je o tome vodio razgovor je, kako kaže, prilikom prošlotjedne posjete Beču, gdje je razgovarao s Gerhardom Karnerom, ministrom unutrašnjih poslova Austrije.
Spremnost na kompromis
“Oni su od nas tražili da uvedemo vize, a ja sam im objasnio da se u ovom trenutku ne može postići unutrašnja suglasnost što se tiče viza za građane Rusije i građane Turske, jer imate Srbe koji ne bi pristali na vize Rusiji, a Bošnjake koji ne bi pristali da se vize uvedu Turskoj”, rekao je Nešić za “Nezavisne”. On je, međutim, istaknuo da postoji mogućnost da se u ovom trenutku uvedu vize nekim od zemalja na popisu.
“Time bismo pokazali spremnost na kompromis, a i na neki način demonstrirali pripadnost europskoj obitelji”, rekao je Nešić.
U Europskoj komisiji kažu da BiH mora početi ostvarivati napredak po pitanju usklađivanja vizne politike s EU. U ovom trenutku, kako se čini, prioritet je ipak uvođenje viza zemljama koje predstavljaju izazove u vezi s iregularnim migracijama i sigurnosnim prijetnjama.
“To će biti važna tema kontinuiranog dijaloga između EU i BiH. U kontekstu mehanizma suspenzije, u skladu s članom 8 Regulative o vizama, Europska komisija će stalno promatrati i ocjenjivati aktivnosti koje BiH poduzima prema usklađivanju s viznom politikom EU”, rekli su oni.
Migracije
Drugim riječima, Europska komisija zadržava pravo da ministrima unutrašnjih poslova EU eventualno preporuči suspenziju bezviznog režima ako se BiH ne uskladi s viznom politikom EU.
Osim pitanja vizne politike, EU najviše zanima menadžment migracija, posebno kad je u pitanju humani tretman azilanata i izbjeglica, kao i pravilno funkcioniranje sustava za podnošenje azila.
“I dalje postoje ozbiljne prepreke kako bi se osigurao efektivan pristup procedurama za azil. Zakoni trebaju bolje biti implementirani, posebno da bi se osiguralo sistemsko poštovanje proceduralnih garancija za tražitelje azila. Pristup azilu bi trebalo da bude ojačan kako bi se brže procesuirali pristigli zahtjevi”, naglasili su oni.