Hodočašće na Kaštele i u Deževice
Dana 25. svibnja 2024. dvadeset i četiri vjernika Župe Uskoplje, zajedno s fra Zvonimirom Batistom, krenuli su u jutarnjim satima na hodočašće na drevno mjesto Kašteli.
Nakon što su autobusom stigli do kraja asfaltnog puta, nastavili su dalje pješice prešavši oko pet kilometara do odredišta. Inače, Kašteli se nalaze na padinama planine Zahor, na tromeđi općina Kiseljaka, Fojnice i Busovače. Na nepristupačnom mjestu, na stijeni sakrivenoj među šumom nalaze se ostaci starog franjevačkog samostana (samotišta) iz 14. stoljeća.
Godine 1463., padom Bosne pod osmansku vlast, fra Anđeo Zvizdović (najvjerojatnije rodom sa Zvizda pokraj Uskoplja) spustio se u polje Milodraž gdje je od sultana Mehmeda II. Osvajača isposlovao dokument Ahdnamu za opstanak katolika na ovim prostorima. Ovaj važan povijesni dokument čuva se u muzeju Franjevačkog samostana u Fojnici. U spomen na fra Anđela Zvizdovića i njegova hrabra čina, desetljećima se na Kaštelima slavi sveta misa. Ove godine misno slavlje predvodio je fra Zoran Jaković, busovački župnik.
U drugom dijelu dana Uskopljaci su posjetili Župu Deževice te „Svetište“ i Vrelo sv. Jakova Markijskog. U crkvi Gospe Snježne dočekao ih je župnik don Josip Majić koji ih je upoznao s poviješću crkve i današnjim stanjem u župi. Zajedno s njim prošetali su do Vrela sv. Jakova Markijskog.
Naime, sv. Jakov Markijski, talijanski franjevac, imenovan je 1432. vizitatorom bosanskih franjevaca te je bio zadužen za provođenje vjerskih reformi u Bosni. Poznato je da je sv. Jakov postio sedam korizmi u godini, vrlo malo spavao, a provodio je strog život. Dolaskom u Bosnu, prema predaji, neko je vrijeme obitavao u špilji, nedaleko od današnje župne crkve, u kojoj se nalazi izvor koji je po njemu dobio naziv Vrelo sv. Jakova. Stoljećima narod vjeruje da je voda čudotvorna te pomaže u ozdravljenju od mnogih bolesti. Zanimljivo je da Vrelo sv. Jakova pored brojnih katolika posjećuju i muslimani i pravoslavci, vjerujući da će im pomoći u njihovim bolestima. Svake mlade nedjelje na navedenom mjestu služi se sveta misa na koju hodočaste brojni vjernici. Uspomena na boravak sv. Jakova u Deževicama živi još i danas.
Uskopljaci su ovim hodočašćem proširili svijest o važnosti povijesnih događaja i tradicija koje treba njegovati i čuvati od zaborava. Zahvalni Bogu za ovaj dan, inspirirani hrabrošću fra Anđela Zvizdovića te primjerom djelovanja sv. Jakova Markijskog, radosno su se vratili svojim kućama.
Mir i dobro!