Uskoplje.info

Jesenska voćka kojom su se liječile naše bake: Prepuna vlakana, potiče probavu i pomaže u snižavanju kolesterola

Dunja voće je koje se često zanemaruje, no bogatstvo nutrijenata i jedinstvena svojstva čine je pravim draguljem u svijetu voća. Ova voćka potječe iz Azije, no danas se uzgaja u cijelom svijetu, posebice u područjima Sredozemlja i umjerene klime.

‘Dunju najčešće prepoznajemo po karakterističnom obliku koji je često kruškolik ili ovalan, s glatkom, žutom ili zlatnom korom. Kad sazri, dunja ima ugodan miris koji je teško zanemariti. Iako ga je moguće jesti i sirovog, njegov jak i kiselkast okus čini ga mnogo popularnijim u kuhanju i pripremi džemova, želea i kompota’, kaže mr. med dr. Veroslava Stanković, dijetetičarka.

Riznica vitamina i minerala

Liječnica objašnjava da je dunja izuzetno hranjiva.

‘Sadrži značajne količine vitamina C, vitamina A, E, kao i vitamina B-kompleksa. Također je bogata mineralima poput kalija i željeza. Njegova nutritivna vrijednost pridonosi jačanju imunološkog sustava, poboljšanju zdravlja kože i očiju, a može čak pomoći u smanjenju rizika od kroničnih bolesti’, rekla je.

Zdravstvene koristi

Jedna od najznačajnijih osobina dunje je visok sadržaj dijetalnih vlakana, koji pomažu u održavanju zdrave probave i mogu pomoći u snižavanju kolesterola. Dunja je također poznata po svojim antioksidativnim svojstvima, koja pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjuju upale u tijelu.

Sjemenke su ljekovite

Sjemenke su njen najljekovitiji dio, i kad odstoje u vodi oslobađaju sluz koja pomaže kod problema s kašljem. Bogate su i mastima, taninom, pektinom, šećerima, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom.

Zahvaljujući taninu i sluzi ova voćka povoljno djeluje na rad crijeva i spriječava infektivne bolesti. Takođe, dunja sadrži i dosta pektina, koji povoljno djeluje na krvni sistem, pomaže u snižavanju krvnog tlaka i pruža zaštitu od radioaktivnog zračenja.

Ova se voćka u narodu od davnina koristila kao prirodni lijek protiv kašlja što je osobito korisno u sezoni prehlade i gripe.

Izvor: story.hr

Exit mobile version