Krizni stožer Srednjobosanske županije (SBŽ) naredio je menadžmentima zdravstvenih ustanova, kao i nositeljima privatnih praksi u SBŽ-u, da zdravstvenim djelatnicima i zdravstvenim suradnicima ne odobravaju putovanje u inozemstvo.
Zbog širenja koronavirusa rukovodstvu zdravstvenih ustanova naloženo je da do daljnjeg zabrane korištenje godišnjih odmora i ostalih odsustava zdravstvenih djelatnika, bez izričitog odobrenja direktora.
“Nalaže se svim zdravstvenim djelatnicima i zdravstvenim suradnicima u SBŽ-u da, ni po kojem osnovu, ne napuštaju Federaciju BiH, u uvjetima promijenjene epidemiološke situacije, odnosno u uvjetima kada je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila pandemiju koronavirusa (COVID-19)”, priopćio je Stožer.
Od liječnika, odgovornih za odobravanje privremene spriječenosti za rad, zahtjeva se da strogo vode računa o opravdanosti odobrenih odsustava, jer će svi nalazi i mišljenja o odobravanju bolovanja biti će podložna kontroli.
Krizni stožer je zdravstvenim ustanovama naložio da razmotre mogućnost angažiranja dodatnog neophodnog kadra, kao i radni angažman liječnika upućenih na specijalizacije.
Od bolnica je zatraženo da zbrinjavaju sve akutne slučajeve, a one za koje to nije nužno da odgode za drugu priliku, dok ustanove za socijalnu skrb, mlade i stare, kao i kazneno-popravni zavodi trebaju pojačati epidemiološki nadzor, te zabraniti posjete u idućih 15 dana.
U slučaju pojave zaraze od koronavirusa i potrebe skrbi, bolnice trebaju osigurati dodatne smještajne kapacitete.
Stanovnicima je preporučeno da se, u cilju zaštite zdravlja, striktno pridržavaju svih preporuka kriznih stožera, te izbjegavaju nepotrebno kretanje i zadržavanje na mjestima javnog okupljanja.
To je, također, u vrijeme obustava nastave, zatraženo od učenika i studenata.
Stanovnicima BiH, koji žive ili rade u zemljama pogođenim koronavirusom, preporučeno je da u SBŽ ne dolaze bez veće potrebe, kako ne bi došlo do pogoršanja epidemiološke situacije.