Kuhalo za vodu među praktičnijim je malim kućanskim aparatima. Brzinsko grijanje vode za pripremu jela,kave, čaja ili drugog napitka jednostavnije je i brže uz ovaj neizostavni dodatak svake kuhinje koji ipak ima jedan značajan problem – kamenac.
Ovisno o tvrdoći vode, naslage se u ovom aparatu mogu nakupiti u samo nekoliko dana do posve nepodnošljivog stanja, a za vrijeme uskrsnih je blagdana zasigurno bio češće “u pogonu” u mnogim domovima.
Iako se alkoholni ocat smatra najboljim bezopasnim sredstvom za uklanjanje kamenca iz kuhala za vodu te ovom rješenju mnogi pribjegavaju, kratka procedura u kojoj se on, pomiješan s vodom, zakuhava, uglavnom kratko ostavlja i neugodan “kiseo” miris u kuhinji.
Kao i mnoge druge stvari, društvene mreže otkrile su da ovaj kućni sastojak nije jedini saveznik u brzinskoj borbi protiv kamenca. Štoviše, još je jedna namirnica, na sreću neutralnog mirisa, jednako kvalitetno sredstvo za brzinsko skidanje kamenca iz kuhala za vodu, a riječ je o običnoj bijeloj riži.
Ovaj neizostavni prilog u brojnim kuhinjama ima svojstvo “ribanja kamenca” tako što ga svojom grubom teksturom jednostavno sastruže sa stijenki kuhala. Za ovu metodu čišćenja dovoljna je jedna jušna žlica riže i malo vode. Nakon što s ova dva sastojka napunite dno kuhala, jednostavnim ali dovoljno snažnim kružnim pokretima vrtite kuhalo sve dok riža ne ukloni kamenac.
Kad je riža odradila posao, uklonite nju i ostatke vode iz kuhala te ga još jednom isperite čistom kako u idućem korištenju ne bi ostala njezina aroma. Moguće je da će uz rubove ostati dijelovi ove “dosadne” naslage koju zrna riže neće moći dohvatiti i sastrugati, no brzo i jednostavno rješenje za ovaj problem može se naći u obliku limuntusa, tekućine za kolače koju ćete također pomiješati s vodom i ostaviti da djeluje nekoliko minuta.
Nakon drugog, odnosno ispiranja limuntusa i vode vaše bi kuhalo trebalo biti posve očišćeno od kamenca, a sama kuhinja ne bi trebala smrdjeti po “neželjenom” prokuhanom octu. Ova je metoda čišćenja kuhala posebno dobrodošla u danima kad imate goste jer, iako učinkovita, ne ostavlja neželjene mirise.
Što se još može očistiti s pomoću riže?
Iako ne spada u najčešće korištene kuhinjske namirnice za drugu svrhu u kućanstvu, riža je efektivno sredstvo za čišćenje mnogih stvari. Svima je poznata njezina moću upijanja vlage pa se često spominje kao “prva pomoć” kad mobitel upadne u vodu, no portal Real Homes donosi nekoliko nevjerojatnih načina u kojima riža može pomoći u čišćenju. Pa, krenimo redom.
1. Boce s uskim grlom
Čišćenje boca i vaza s uskim grlom može biti pravi izazov, no ako u njih usipate jednu ili dvije žlice riže, dodate toplu vodu do polovice boce i nekoliko kapi sredstva za ručno pranje suđa, ovaj će posao biti jednostavniji no što se na prvi pogled čini.
“Pokrijte otvor boce rukom ili čepom i dobro ju protresite dvije do tri minute. Mala, tvrda zrnca riže djeluju kao blagi abraziv i tako ribaju tvrdokorne ostatke i mrlje s unutarnjih površina stakla. U kombinaciji sa sapunom, riža učinkovito uklanja prljavštinu bez grebanja stakla” rekla je za portal specijalistica za čišćenje Angela Rubin iz Hellamaida.
2. Lonci i tave
Zagorena hrana i tvrdokorni ostaci hrane na loncima i tavama mogu biti zahtjevni za uklanjanje, no i u ovom slučaju riža može pomoći. Jednostavno stavite šaku nekuhane riže i dovoljno vode da pokrije dno u lonac ili tavu, a zatim taj sadržaj zakuhajte i ostavite 10 do 15 minuta.
Tako skuhanu rižinu vodu upotrijebite za ribanje zagorjelih dijelova spužvom ili četkom. Kipuća riža, piše Real Homes, stvara blagu abrazivnu kašu koja pomaže razgraditi i odvojiti od površine lonca zagorjelu hranu i ostatke. Topla voda omekšava ostatke, što olakšava njihovo uklanjanje. Na kraju temeljito isperite čistom vodom.
3. Mlinac za kavu
Ako ste među onima koji koriste ovaj kultni ručni aparata ne bi li skuhali najfiniju kavu, onda znate i da njegovo čišćenje može biti prava “noćna mora”. Ipak, riža dugog zrna može uskočiti u pomoć i očistiti unutrašnje dijelove koje ne možete dosegnuti.
“Dodajte šaku nekuhanih zrna riže u mlinac za kavu i meljite oko 30 sekundi dok se ne pretvori u fini prah, zatim izbacite rižu u prahu i sve olabavljene ostatke iz mlinca i obrišite unutrašnjost vlažnom krpom kako biste uklonili sve preostale ostatke” savjetuje Karina Toner, voditeljica operacija u Spekless Cleaningu u tekstu za Real Homes.
U ovoj je primjeni izuzetno važno ne pretjerati s količinom riže u mlincu, kako se ne bi zaglavila i time možda pokvarila mehanizam.
4. Plastične posude
Plastične posude obvezni su dodatak u kuhinjama iz kojih se svakodnevno iznosi hrana za posao ili studij. Njihova praktičnost ogleda se u jednostavnom nošenju u torbama i ruksacima, no čak i nakon temeljitog pranja mogu zadržati miris koji ne želimo.
Voda s nekuhanom rižom i ovdje može pomoći s uklanjanjem neželjenih posljedica korištenja plastičnih posuda, a njezino svojstvo čišćenja i uklanjanja neugodnih mirisa u ovom se slučaju može pojačati s malo sode bikarbone, koja će ih dodatno neutralizirati.
Mješavinu je u plastičnim posudama dovoljno ostaviti nekoliko minuta, dobro ju protresti, a zatim isprati običnom vodom.
5. Vrata tuš kabine
Mrlje od sapuna i tvrde vode na vratima tuš kabine mogu biti tvrdokorne i zahtjevne za uklanjanje. Rižina voda i u ovom slučaju može biti učinkovita metoda čišćenja.
Iskuhajte pola šalice riže u dvije šalice vode. Kad voda postane mliječne teksture, procijedite ju i ostavite da se malo ohladi, a zatim premjestite u bocu s raspršivačem. Tako pripremljeno sredstvo za čišćenje raspršite po vratima tuš kabine i kružnim pokretima pomoću spužve raznesite po površini.
Abrazivno svojstvo ove tekućine trebalo bi opustiti nečistoće koje ćete, nakon ovog postupka, jednostavno ukloniti pomoću vode i krpe od mikrovlakana.
6. Nakit
Čišćenje osjetljivog nakita može biti vrlo zahtjevno, posebno ako se radi o komadima obrađenim tako da imaju puno sitnih detalja jer se nečistoća koja uđe u takve rezbarotine uistinu teško doseže.
“Za odličan, ekološki prihvatljiv način čišćenja vašeg nakita, započnite stavljanjem šalice suhe, nekuhane riže u zdjelu prikladnu za mikrovalnu pećnicu i uključite ju na 30 do 60 sekundi. Cilj je da bude topla, a ne vruća. Umetnite svoje komade nakita u tako zgrijanu rižu, pazeći da ne budu potpuno pokriveni i ostavite tako dvadesetak minuta” otkrila je Karina Toner.
Nakon što je nakit odstajao u mješavini tople riže i vode, izvadite ga i pomoću četkice za zube nježno uklonite ostatke, a zatim ga osušite mekom krpom od mikrovlakana ili pamučnim ručnikom.
“Za manje komade možete koristiti malo cjedilo kako biste bili sigurni da nećete izgubiti sitne dijelove tijekom ispiranja” otkrila je Karina zanimljiv i koristan trik za čišćenje nakita koji može biti vrlo učinkovit.