Uskoplje.info

Mektić potvrdio: Povratnici sa ratišta iz Sirije i Iraka mogu biti smješteni u Salakovac

Vlasti Bosne i Hercegovine potvrdile su identitet između 25 i 30 osoba koje su boravile u Siriji i Iraku i povezane su s islamističkim terorističkim organizacijama, a sada u izbjegličkim ili zarobljeničkim kampovima čekaju na povratak u BiH, potvrdio je ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, a prenosi u srijedu sarajevski “Dnevni avaz”.

Mektić je kazao kako među tih 25 do 30 državljana BiH ima onih koji su u Siriji i Iraku ratovali u redovima islamističkih terrorističkih skupina, no u brojku su uračunati i članovi njihovih obitelji odnosno supruge i djeca. Mektić je time demantirao nagađanja kako na povratak u BiH u Sriji i Iraku čeka najmanje stotinjak osoba.

“Ovo su službeni podaci osoba za koje imenom i prezimenom znamo da se tamo nalaze“, kazao je Mektić.

Upravo je Ministarstvo sigurnosti BiH zaduženo za pitanja readmisije odnosno prihvata državljana te zemlje, koji nezakonito borave u nekoj drugoj državi.

Program repatrijacije osoba koje su se borile u Siriji i Iraku i tamo su zarobljene pokrenula je početkom godine vlada SAD-a, a temeljem sporazuma koji je postignut s vlastima u BiH do tada je u zemlju vraćen samo Ibro Ćufurović iz Donje Slapnice kod Velike Kladuše. On se nalazi u zatvoru i protiv njega je podignuta optužnica zbog sudjelovanja u terorističkim aktivnostima.

Ranije se se pojavile informacije kako je repatrijacija preostalih bosanskohercegovačkih državljana zaustavljena zbog problema u koordinaciji uloga koje u tom procesu trebaju imati različite lokalne organizacije i tijela vlasti, a Mektić je potvrdio kako je trenutačno sve u zastoju, javlja Hina.

”Trenutno nemamo nikakve slične aktivnosti na provedbi povratka nekoga od naših državljana. Jedino dakle raspolažemo informacijom o broju tih ljudi. Čekamo da nam se dostave podaci za bilo koju osobu kako bismo krenuli u provjere”, kazao je Mektić.

On je potvrdio mogućnost da se za osobe koje budu vraćene iz Sirije i Iraka privremeni smještaj osigura u namjenskom prihvatnom centru u Salakovcu kod Mostara.

“Ako nemaju nikoga tko bi ih u našoj zemlji prihvatio postoji centar u Salakovcu koji je namjenski osnovan za to, a u kojem bi se privremeno smjestili dok se na drugi način ne riješi to pitanje“, kazao je Mektić.

Pojasnio je što će se dogoditi sa udovicama i djecom državljana BiH koji su poginuli ratujući za poraženu tzv. Islamsku državu.

„Ako nesumnjivo utvrdimo da su državljani BiH onda ćemo ih prihvatiti. U protivnom nećemo jer nemamo obvezu prihvaćati strance. I za djecu isto vrijedi. Ukoliko nisu upisana u knjigu državljana BiH ona nisu državljani BiH i nećemo ih primiti u našu državu“, kazao je ministar sigurnosti BiH.

Exit mobile version