Mrlje od trave s odjeće možete ukloniti i uz pomoć jednog proizvoda za kosu
Svatko ima svog favorita kad su u pitanju prvi vjesnici proljeća, od visibaba do miješalica za beton, ali svi ćemo se složiti da je proljeće došlo kad na koljenicama hlačica ili tajica svoje djece ugledamo zelene mrlje od trave. Iako sve češće mijenjaju stvarni svijet onim virtualnim, djeca se još uvijek nisu zaboravila igrati, stoga im na tim zelenim mrljama i ne zamjeramo toliko. Dakle, nije problem ‘zaraditi‘ mrlju igrajući se lovice, jedini je problem kako efikasno tu mrlju ukloniti.
Uklanjanje mrlja od trave nije tako teško kad znate što radite, ali pritom treba imati na umu više stvari. Uvijek počnite natapanjem odjeće u – hladnu vodu. Ne koristite vruću vodu: uobičajena je zabluda da je topla voda bolja u uklanjanju mrlja, no to se odnosi samo na masne mrlje i imalo bi negativan učinak na mrlje koje nisu masne.
Da biste uklonili mrlje od trave s traperica, košulja i druge odjeće, prvo tretirajte mrlju kvalitetnim tekućim deterdžentom. Ako želite ukloniti mrlju od trave pomoću tekućeg deterdženta, nakon što ste odjevni predmet natopili hladnom vodom, dobro istrljajte mrlju malom količinom tekućeg deterdženta za rublje ili sredstva za uklanjanje mrlja.
Nakon toga ostavite odjevni predmet 10 do 15 minuta, kako biste dali vremena deterdžentu da ‘uđe‘ u mrlju, pa odjevni predmet stavite prati u stroj za pranje rublja s ostalom odjećom. Operite ga na ciklusu predviđenom za taj tip materijala i nakon toga stavite sušiti. Mrlja bi trebala nestati, a ako se to ne dogodi, još jednom ponovite cijeli proces.
Postoje i alternativni načini uklanjanja mrlja od trave s odjeće. Jedan od njih uključuje uporabu alkohola, jer alkohol može poslužiti kao otapalo koje pomaže ukloniti zelenu pigmentaciju trave. Prvo nanesite malu količinu alkohola na čistu spužvu. Utapkajte ga preko mrlje, pa isperite zamrljani komad odjeće hladnom vodom.
Nakon toga nanesite malu količinu tekućeg deterdženta izravno na mrlju i dobro utrljajte deterdžent u odjeću, pomažući mu da uđe dublje u tkaninu. Ostavite odjevni predmet da odstoji 5 minuta, pa ga nakon toga operite u stroju za pranje rublja. Važno je napomenuti da prije utrljavanja alkohola umrljani dio odjeće ne pokušavate brisati ili ribati, tako ćete samo proširiti mrlju i otežati njeno uklanjanje.
Malo ljudi zna da je mrlje od trave s odjeće moguće efikasno odstraniti i uz pomoć sredstva koje većina nas ima kod kuće, ali ima sasvim drukčiju namjenu. Riječ je o laku za kosu – većina lakova za kosu sadrži alkohol, pa vam taj proizvod za njegu kose može pomoći i pri uklanjanju mrlja od trave s odjeće. Stručnjaci za čišćenje napominju da rezultat možda neće biti jednako dobar kao pri ostalim metodama – ali vrijedi pokušati.
Prvo mrlju pošpricajte lakom za kosu, pa ostavite da se posuši. (Ili barem pričekajte da se stvori ljepljivi film na tom komadu odjeće.) Zatim mrlju dobro iščetkajte, koristeći pritom četku s mekim vlaknima, poput stare četkice za zube. Kad primijetite da mrlja blijedi, stavite je u stroj za pranje rublja i operite odjevni predmet na odgovarajućem ciklusu.
Osim na odjeći, trava često ostavlja tragove i na našoj obući. Naravno, najjednostavnije bi bilo travom umrljani part platnenih tenisica ubaciti u stroj za pranje rublja i jednostavno riješiti stvar, ali to često nije moguće. U tom slučaju poslužit će vam – alkoholni ocat.
Ako imate bočicu s raspršivačem, ulijte u nju malo octa i njime pošpricajte travom umrljane cipele ili tenisice. Upotrijebite četku s mekim vlaknima kako biste utrljali ocat u mrlju, a nakon toga pomoću vlažne krpe ‘isperite‘ ocat. Mrlja se više ne bi trebala vidjeti. Ako su mrlje baš tvrdokorne, ponovite postupak pa ostavite cipele da se osuše na zraku.
Mnogi pri uklanjanju mrlja od trave s odjeće žele posegnuti za sredstvom za koje smatraju da će posao obaviti kraće i bez muke – za izbjeljivačem. Ako odlučite koristiti izbjeljivač da biste obaviti taj zadatak, slijedite upute s etikete za održavanje koja se nalazi na odjeći i nikad ne ostavljajte izbjeljivač na odjeći duže od 5 minuta. Pritom imajte na umu da izbjeljivač nije prikladan za sve tkanine, poput onih od mješavine pamuka i poliestera, prenosi Dom&Dizajn.