Na stolu sve opcije, “europski test” u BiH pokazat će ima li dosadašnje partnerstvo u državnoj vlasti smisla
Ova godina počela je vrlo turbulentno za vlast na državnoj razini, a ide li prema rješenju ili potpunoj blokadi, moglo bi biti poznato uskoro. U pokušaju da ustraju u svojoj politici stabilizacije odnosa i očuvanja vlasti koja će provoditi proeuropske reforme, hrvatska strana inicirala je nove razgovore dosadašnjih partnera, piše Večernji list BiH.
Razgovori sa svima
Predsjednik HDZ-a BiH planirao je ovoga tjedna zajednički sastanak s liderima “trojke” i SNSD-a kako bi se partnerstvo održalo barem o ključnim pitanjima, kao što su državni proračun i ispunjavanje uvjeta za otvaranje pregovora s Europskom unijom. Međutim, zbog obveza nekih od sudionika planirani sastanak bit će prolongiran. Vjerojatno bi do njega moglo doći idućeg tjedna.
Partneri sa srpske i bošnjačke strane imaju poprilično isključive stavove koji ne nagovještavaju dogovor. Elmedin Konaković, čelnik NiP-a, u više je navrata javno ustvrdio da je “trojka” završila partnerstvo s Miloradom Dodikom i da povratka nema. Međutim, treba reći da je upravo voljom SNSD-a, bez obzira na to što su formalna obrazloženja takvog djelovanja vodeće srpske stranke, Konaković “preživio” parlamentarno glasovanje o smjeni s pozicije ministra vanjskih poslova BiH.
– Moramo završiti europsku priču, za to imamo maksimalno od 15 do 20 dana. To izgleda danas nemoguće jer imamo dosta posla, ali ja sam optimist da će se to dogoditi. Nakon toga sjest ćemo sa sadašnjim partnerima i vidjeti možemo li dalje ili ne. Vidjet ćemo ima li smisla nastaviti ovaj plan i program koji smo napravili prije dvije godine. Do tada nećemo podržavati smjene. Sada razgovaramo sa svima, pa čak i sa SDA. Ali, prvo moramo vidjeti ima li smisla trenutačna koalicija – izjavio je Čović preuzimajući ponovno ulogu medijatora u klimavom političkom partnerstvu na državnoj razini.
I čelnik SDP-a Nermin Nikšić proteklih se tjedana, za razliku od mnogih drugih, suzdržao teških riječi i komentara o aktualnim partnerima u vlasti na državnoj razini. Poručujući da nije čovjek koji lako pada u euforiju i da ne želi doprinijeti stvaranju daljnjeg razdora, Nikšić je nedavno tek izjavio da je HDZ sigurno pouzdan partner, a da i o odnosu SNSD-a ovisi što će se dalje događati s državnom vlasti. A jasno je kako je oporba uvukla aktualnu vlast u seriju zahtjeva za smjenama, od kojih je do sada realizirana samo Nebojše Radmanovića (SNSD) iz rukovodstva Zastupničkog doma Parlamenta BiH.
Da je lakše smijeniti dosadašnje nego imenovati nove dužnosnike, upozoravaju mnogi, što se na primjeru Zastupničkog doma i potvrdilo. Iako spremna uletjeti u vlasti, srpska oporba SDS-PDP nije dala kandidata za ispražnjeno srpsko mjesto u Kolegiju. Za sutra je najavljena sjednica Doma naroda Parlamenta BiH na kojoj će se raspravljati o smjeni prvog zamjenika predsjedatelja Doma naroda. A dužnost predsjedatelja Doma naroda od jučer je preuzeo Nikola Špirić (SNSD) u okviru redovite rotacije. Iako se inicijativa zapravo odnosila na Špirićevu smjenu, zbog tehničkog propusta u kojem nije napisano ime člana Kolegija čija se smjena traži, ovaj put će se glasovati o Ademovićevoj smjeni.
Upravo u činjenici da SNSD ima većinu u srpskom Klubu u Domu naroda i da tako može presudno utjecati na donošenje odluka, može oboriti kvorum, a time i spriječiti smjene, treba tražiti i nelogičnost prekompozicije vlasti, odnosno ulaska manjih srpskih stranaka u vlast. Treba uzeti u obzir i snagu SNSD-a u institucijama RS-a te činjenicu da je već druga polovina izbornog mandata.
Tko zagovara promjene
Zagovornicima promjene vlasti to ne smeta pa su tako u proceduri inicijative za smjenu SNSD-ovih ministara u Vijeću ministara BiH, Srđana Amidžića i Staše Košarca, kao i ona Sevlida Hurtića te druga inicijativa za smjenu Elmedina Konakovića. Izvjesno je tek da će HDZ BiH biti protiv bilo kojeg zahtjeva za smjenu, što su dužnosnici ove stranke u više navrata potvrdili. Pred nove sjednice Parlamenta, ali i najavljeni sastanak lidera HDZ-a, “trojke” i SNSD-a situacija, dakle, nije ružičasta i mnogo je toga što dovodi u pitanje daljnje odnose u vladajućoj strukturi. Vijeće ministara BiH, ako je suditi po posljednjim sjednicama, ipak funkcionira. Nema na dnevnom redu europskih zakona, ali određene odluke se donose i održava se kontinuitet rada.