Od upale pluća svakih 39 sekundi umre jedno dijete
Pneumonija ili upala pluća prošle je godine ubila više od 800.000 beba i male djece ili jedno dijete svakih 39 sekundi unatoč tome što je izlječiva i uglavnom se može spriječiti, objavile su danas globalne zdravstvene agencije.
U izvješću o tome što su opisali kao “zaboravljenu epidemiju”, Fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF), organizacija Save the Children i četiri druge zdravstvene agencije pozvali su vlade da povećaju ulaganja u cjepiva za sprečavanje bolesti te zdravstvene usluge i lijekove za liječenje.
“Činjenica da je ova bolest koja se može spriječiti, izliječiti i lako dijagnosticirati još uvijek najveći svjetski ubojica male djece iskreno je šokantna”, rekao je Seth Berkley, izvršni direktor saveza za cjepivo GAVI.
Bolest uzrokuju bakterije, virusi ili gljivice
Pneumonija je bolest pluća koja može biti uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama. Žrtve se moraju boriti za dah dok im se pluća pune gnojem i tekućinom. Može se spriječiti cjepivima, liječiti antibioticima i u teškim slučajevima kisikom, ali u siromašnijim zemljama pristup njima je često ograničen.
Nigerija, Indija, Pakistan, Demokratska Republika Kongo i Etiopija odgovorne su za smrt više od polovice djece koja su prošle godine umrla od upale pluća, a većinom su to bila djeca koja nisu navršila drugi rođendan.
“Milijuni djece umiru od želje za cjepivima, pristupačnim antibioticima i rutinskim liječenjem kisikom”, rekao je Kevin Watkins, izvršni direktor Save the Children. Upozorio je i kako je to zaboravljena globalna epidemija koja zahtijeva hitan međunarodni odgovor.
U izvješću se navodi da upala pluća
uzrokuje 15 posto smrti djece u dobi ispod pet godina. No, za
istraživanje te bolesti troši se samo tri posto iznosa koji se troši za
istraživanje zaraznih bolesti čime mnogo zaostaje za istraživanjima
drugih bolesti, poput malarije.