Pokladni običaji u Gornjem Vakufu – Uskoplju
Dani od pokladne nedjelje do Čiste srijede zovu se pokladni dani. Pokladna nedjelja, nedjelja prije čiste srijede, na poseban način se obilježavala kod katolika. Misari, posebno djevojke i momci, tada bi se lijepo obukli, jer je to zadnja nedjelja prije korizmenog vremena kada se skromnije odijevalo. Poslije mise su bile užine. Poslije užine bi se zaigralo kolo, zapjevala pjesma, i usput proašikovalo. Time bi se i prekinule zabave ove vrste sve do Uskrsa.
Na pokladni utorak, utorak prije Čiste srijede, ili Mačkare bio je običaj ispeći krofne, te bi se taj dan zadnji put do Uskrsa jela masna hrana. Mačkare su u Uskoplju bile dosta jednostavnog karaktera. Namaskirani, uglavnom djeca i mladi, išli bi od vrata do vrata razveseljavajući ukućane koji bi ih nagrađivali orasima, jabukama, jajima, krofnama, bombonima, a ponetko i novcem.
Maske su se pravile od prirodnih materijala i stare odjeće uz zvona i ostale prateće instrumente. Često je to bila komična imitacija svadbene povorke gdje bi se sve uloge zamjenile pa bi mlada bio muškarac, a mladoženja žena. Uglavnom je to bio dan veselja i zabave za čitavo selo.