IstaknutoVijesti

Poljoprivrednici najavili nove prosvjede: ”Potrebna nam je pomoć sada i odmah”

Ogorčeni poljoprivrednici u Semberiji najavili su blokade i prosvjede, koje planiraju početi za sedam dana. Nakon što su u četvrtak od nadležnih dobili obećanje da će sljedeće godine dobiti dvostruko veći agrarni budžet i veće poticaje, poručili su da im je pomoć potrebna sada, jer je proizvodnja za iduću godinu upitna, a jesenja sjetva preskupa.

Potrebna nam je pomoć sada i odmah, inače ćemo biti prinuđeni da izađemo na ulicu, poruka je Udruženja poljoprivrednika sela Semberije i Majevice. Jučerašnjem sastanku s ministrom poljoprivrede Republike Srpske Borisom Pašalićem i članom Predsjedništva Miloradom Dodikom u Bijeljini nisu prisustvovali, a kako ističu, nisu dobili ništa osim obećanja.

Razočarani

“Ovi pusti proizvođači koji su se nadali nekoj cijeni da će se donijeti na tom sastanku su opet otišli razočarani. Ako ne budemo mogli izvesti pšenicu, predati je, mi ćemo izaći na ulicu, mi nemamo izlaza drugog”, kazao je predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice Savo Bakajlić.

Iako je pšenica već požnjevena i predana u mlinove, o cijeni se i dalje polemizira. Poljoprivrednici traže više od sadašnjih 62 do 65 pfeninga po kilogramu, piše BHRT.

“Svjedoci ste koja je cijena gnojiva bila, sjemenske pšenice, sad je sve u neizvjesnosti i gorivo i đubrivo i sjemenska pšenica. Mi je dajemo po 62, 63 pfeninga, a priča se da će sjemenska biti 200”, naglasio je poljoprivrednik Milenko Nikolić.

“Sve to nešto na kašičicu, sve s mukom mora da se da, domiri, doplati. Bilo je od ministarstva 300 KM po hektaru, poslije izglasaju još sto. Isplaćeno je, ali moglo je to odmah da se isplati, sve su to neki stresovi”, naveo je poljoprivrednik Đorđe Vakčić.

U ogromnom problemu

Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH zatražilo je hitno reagiranje Direkcije robnih rezervi Federacije BiH i ponudu otkupne cijene za pšenicu i ječam.

Dok traje polemika oko otkupne cijene ovogodišnjeg roda pšenice, sve su glasnije i priče o mogućoj nestašici hrane. Ako zemlje izvoznice spuste rampu i zabrane izvoz žitarica iz svojih zemalja, BiH naći će se u ogromnom problemu jer je prethodnih godina u našu zemlju ulazilo preko 200 milijuna maraka vrijednosti žitarica.

Sve je više pustih i neobrađenih polja, a sa sadašnjim troškovima, bit će samo gore.

“Našu će izvesti pšenicu za Tursku, Srbija ne da svoju da bi se izvezla. Ja ću, kao jedan od većih poljoprivrednika, da smanjim površinu bar za 50% jer očigledno idem sebi u propast, dižem kredite, banka živi s mojih leđa”, istaknuo je poljoprivrednik Goran Spasojević.

“Trudimo se da proizvedemo u bašti i krumpir i ovo i ono, ali je problem za one koji nemaju gdje da proizvedu, a neće imati para da kupe”, navodi poljoprivrednik Dragan Spasojević.

Dok političari o idućoj jeseni razmišljaju u kontekstu Općih izbora, za građane svaki novi mjesec donosi novu brigu. Prognoze za ovu zimu nisu optimistične, a konkretnog plana i rješenja vlasti nema ni na vidiku.

Odgovori