IstaknutoSvijet

Prvi F-16 stigli u Ukrajinu, imat će tri ključne misije

Prvi borbeni avioni F-16 stigli su u Ukrajinu i počeli letjeti na ukrajinskom nebu. Bit će prijeko potrebno pojačanje trenutnoj ukrajinskoj floti zrakoplova iz sovjetske ere.

Predsjednik Sjedinjenih Država Joe Biden dao je zeleno svjetlo u kolovozu 2023. da se rabljeni F-16 razmjeste u Ukrajini, iako SAD neće osigurati niti jedan svoj avion. Belgija, Danska, Nizozemska i Norveška obvezale su se isporučiti Ukrajini više od 60 aviona u nadolazećim mjesecima.

Iako nedavni ruski dobici na bojnom polju nisu veliki, Rusi napreduju, dok se Ukrajina sve teže nosi s pritiskom. F-16 će ojačati vojnu snagu Ukrajine, posebno nadogradnjom njezine protuzračne obrane. Ali, analitičari kažu da neće sami preokrenuti tijek rata.

Kako će F-16 promijeniti rat?

F-16 će vjerojatno imati tri temeljne misije, kaže Federico Borsari iz Centra za analizu europske politike u Washingtonu.

Nastojat će presresti ruske projektile i dronove koji nemilosrdno bombardiraju Ukrajinu, potisnuti neprijateljske sustave protuzračne obrane i napasti položaje ruskih trupa i skladišta streljiva projektilima zrak-zemlja. “Oni će moći utjecati na dio dinamike rata”, kaže Borsari. Mnoge informacije o raspoređivanju F-16 su povjerljive, uključujući mete koje im zapadne vlade dopuštaju da pogode i kakvo će oružje poslati s avionima.

F-16 bi mogli nositi krstareće rakete Storm Shadow, koje isporučuje Ujedinjeno Kraljevstvo, s dometom većim od 250 kilometara, što bi Ukrajincima omogućilo da gađaju mete unutar Rusije. Također bi mogli nositi dalekometne projektile zrak-zrak koji bi bili velika prijetnja ruskim bombarderima i borbenim zrakoplovima. Napredni radari aviona omogućit će ukrajinskim pilotima da precizno odrede ciljeve dalje nego što mogu u svojim MiG-ovima 29, Su-27 i Su-24.

Podržavanje kretanja ukrajinskih trupa na prvoj crti u kopnenim napadima moglo bi biti previše riskantno za F-16 s obzirom na to da Rusi imaju sofisticirane sustave protuzračne obrane. U najmanju ruku, borbeni avioni mogli bi imati psihološki učinak na ruske pilote i ponuditi poticaj za moral Ukrajincima, kažu analitičari za AP.

Koji su izazovi za Ukrajinu?

Marina Miron s Odsjeka za obrambene studije na King’s Collegeu u Londonu navodi dugačak popis izazova koje će F-16 imati u Ukrajini.

Prvo, devetomjesečna obuka ukrajinskih pilota u SAD-u i Europi je vrlo kratko razdoblje u usporedbi s uobičajenim trogodišnjim tečajem za zapadne pilote. To znači da piloti vjerojatno nisu dovoljno dobro obučeni i suočavat će se s brojnim izazovima I ograničenjima.

F-16 također zahtijevaju veliki broj pomoćnog osoblja, kao što su kvalificirani inženjeri za održavanje, utovarivači streljiva, obavještajni analitičari i ekipe za hitne slučajeve.

Ukrajina također mora uspostaviti mrežu radarskih stanica i hangara, opskrbu rezervnim dijelovima i sustave za punjenje goriva. Kvalitetna zračna luka također je neophodna budući da je usisnik zraka F-16 blizu piste i postoji opasnost od usisavanja krhotina i prljavštine u motor. “Ima jako puno problema koje treba riješiti”, kaže Miron.

Kako će Rusija reagirati?

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da F-16 neće biti “čarobna pilula” koja će promijeniti tijek sukoba. Dodao je da su ruske vlasti već ponudile nagrade vojnicima koji unište F-16. Snage Kremlja će vjerojatno pokušati uništiti F-16 na zemlji projektilima dugog dometa. Već su gađali ograničeni broj aerodroma u Ukrajini.

Ukrajinci će morati parkirati F-16 u čvrste hangare, rasporediti ih između različitih lokacija, stacionirati modele zrakoplova i biti spremni za brzo polijetanje u slučaju upozorenja na zračni napad, kažu analitičari.

Ukrajina je rekla da bi mogla držati neke od borbenih zrakoplova u stranim bazama kako bi ih zaštitila od ruskih napada. To je izazvalo oštar odgovor Putina, koji je upozorio da bi svaka zapadna zračna baza u kojoj bi bili smješteni ukrajinski borbeni zrakoplovi bila “legitimna meta” za snage Kremlja. Američki dužnosnici rekli su da će F-16 biti bazirani u Ukrajini.

U zraku će se ukrajinski F-16 suprotstaviti moćnim ruskim mobilnim raketnim sustavima zemlja-zrak S-300 i S-400, koji mogu gađati više zrakoplova odjednom. Ruska vojska također ima nekoliko stotina operativnih borbenih zrakoplova, kao i sofisticirane radare za zračni nadzor.

Ruski borbeni zrakoplov Su-35 bit će jedna od najvećih prijetnji F-16, kaže Borsari iz CEPA-e. Ima radar dugog dometa koji mu omogućuje praćenje i napad na do osam ciljeva odjednom na širokom području.

Unatoč tome, Rusi su svjesni da će se suočiti s moćnijom letjelicom od onih koje su do sada sretali u ratu i vjerojatno će usvojiti pažljiviji pristup.

Kako će Ukrajina zaštititi F-16?

Iako će ruske snage pokušati napasti F-16 u zračnim bazama u kojima će biti držani, Ukrajina ima snažnu obranu za zaštitu borbenih zrakoplova od takvih napada, kaže ukrajinski zrakoplovni stručnjak Anatolij Hrapčinski.

Ukrajina ima snažne sposobnosti “da zaštiti svoje aerodrome protuzračnom obranom kako bi odbila ruske napade”, rekao je Hrapčinski za Associated Press. “Od početka rata Rusija je aktivno pokušavala pogoditi ukrajinske aerodrome, ali su bili donekle neuspješni”, dodao je.

Hrapčinski je rekao da će F-16 značajno povećati sposobnosti ukrajinskih zračnih snaga da zaštite zračni prostor od ruskih napada i povećati domet koji Ukrajina može napasti na strateške ciljeve u Rusiji.

“Nabavom zrakoplova F-16 moći ćemo riješiti brojne probleme koji trenutno muče Ukrajinu. To uključuje: masivne raketne napade Rusije, korištenje navođenih zračnih bombi i postavljanje instalacija S-300 u pograničnim regijama Sumi i Harkiv”, kaže Hrapčinski.

“To će značajno pomoći Ukrajini da se nosi s ruskom agresijom”, zaključio je.

Odgovori