IstaknutoSvijet

Rejting im je rastao mjesecima, a onda je stigao hladni tuš: Izgubili crvene utvrde

Među neizvjesnijim bitkama u drugom krugu bit će ona za Istarsku županiju, gdje je u drugi krug kao prvoplasirana ušla SDP-ova Sanja Radolović, ali joj za vrat puše dosadašnji župan Boris Miletić.

SDP-ov gubitak Rijeke najzanimljiviji je ishod jučer održanih lokalnih izbora u Hrvatskoj. Stranka kojoj rejting na nacionalnoj razini raste već mjesecima, doduše, još ima šansu popraviti dojam u nekim županijama, poput Koprivničko-križevačke, Varaždinske, Istarske, Zagrebačke ili Šibensko-kninske, u kojima njihovi kandidati za župane imaju šansu osvojiti poziciju u drugom izbornom krugu, no teško to može anulirati loš dojam koji je ostavio gubitak “crvene Rijeke” već u prvom. Naime, njihova kandidatkinja Sandra Krpan ostala je iza nezavisne Ive Rinčić i dosadašnjega gradonačelnika, donedavno šefa riječkog SDP-a Marka Filipovića.

Tješi ih Zagreb

SDP se donekle može tješiti i činjenicom da je njihova zajednička lista s Možemo daleko najjača u Zagrebu i da imaju većinu u Gradskoj skupštini. Ipak, SDP je u glavnom gradu u poziciji junior partnera, iako u puno boljoj poziciji nego prije četiri godine, kada Možemo nije htio ni čuti za zajednički izlazak na izbore.

S druge strane, HDZ je ostvario bolji rezultat nego što su očekivali, u prvom krugu njihov Ivan Radić obranio je gradonačelničku poziciju u Osijeku, uspjeli su obraniti i neke utvrde za koje su se bojali da bi mogli ostati bez njih, poput Zadra, u kojem su u utrku gurnuli uspješnog ministra Šimu Erlića. Erlić je u drugi krug ušao s velikom prednošću pred SDP-ovim Danielom Radetom, no čini se kako mu situacija u Gradskom vijeću, kojim je protekle četiri godine, za bivšeg gradonačelnika Branka Dukića, drmala “oporbena većina”, ni ovoga puta neće biti jednostavna.

Za razliku od Erlića, čija je prednost praktički nedostižna, HDZ-ov Mato Franković u Dubrovniku ne može mirno spavati. Iako se upočetku činilo da će Franković obraniti poziciju gradonačelnika, kako su DIP-ovi podaci pristizali, njegova se prednost topila pa će u drugi krug s oko 37 posto glasova, a protukandidatkinja mu je SDP-ova Anita Bonačić Obradović, s oko 21 posto. Razlika je velika, ali Franković će teško moći računati da će mu se u drugom izbornom krugu preliti glasovi trećeplasiranog Pere Vićana i četvrtoplasirane Viktorije Knežević iz Centra, koji zajedno imaju oko 20 posto.

I kao što će SDP-ova kandidatkinja u Dubrovniku u drugom krugu računati na birače Centra, jednako tako će u Splitsko-dalmatinskoj županiji na glasove SDP-ovih birača u drugom krugu vjerojatno računati nezavisna Ivana Lesandrić Ninčević, koja se, suprotno predizbornim anketama, uspjela progurati pokraj Ranka Ostojića pa će se u drugom krugu sučeliti s HDZ-ovim veteranom Blaženkom Bobanom. No, pozicija joj je poprilično teška jer u drugi krug ulazi s potporom od 17,40 posto, naspram Bobanovih više od 45 posto glasova.

Uz Bobanovu teško dostižnu prednost u Splitsko-dalmatinskoj županiji, HDZ ima razloga za zadovoljstvo i u Splitu, gdje njihov kandidat za gradonačelnika Tomislav Šuta u drugom krugu može ozbiljno zaprijetiti Ivici Puljku jer za njim zaostaje oko pet postotnih poena, a trećeplasirani je Željko Kerum, čiji birači teško da će dati glas lijevo orijentiranom gradonačelniku.

S druge strane, iz sličnih razloga pitanje je hoće li HDZ uspjeti obraniti Varaždinsku županiju jer je trećeplasirani Radimir Čačić, a HDZ-ov župan Stričak na njegove birače teško može računati u srazu sa SDP-ovim Brunom Isterom. Pitanje je i hoće li HDZ uspjeti vratiti Šibensko-kninsku županiju. Protiv njihova Paška Rakića u drugi je krug ušao SDP-ov Petar Baranović, kojeg birači toliko ne poistovjećuju sa SDP-om, što je vidljivo i iz činjenice da je Baranović u prvom krugu prošao bolje nego SDP-ova lista za Županijsku skupštinu. Pa nije isključeno da Baranoviću uspije ono što je prije četiri godine uspjelo nezavisnom Marku Jeliću.

Tijesna bitka u prvom se krugu odvila u Vukovaru, gdje je HDZ stao uz DP-ova kandidata za gradonačelnika Domagoja Bilića, koji će se s nešto manje od 42 posto iz prvog kruga u drugom sučeliti s prvim suverenistom Marijanom Pavličekom. Iako se nadao referendumskom izjašnjavanju protiv DP-a u ovom gradu, Pavliček je, uz prilično nizak izborni odaziv, uspio dobaciti do nešto manje od 37 posto glasova pa će se protiv Bilića još jednom morati okušati za dva tjedna. Biliću u prilog pritom ide činjenica da će poziciju u drugom krugu morati osvojiti i HDZ-ov kandidat za vukovarsko-srijemskog župana Ivan Bosančić, kojemu će se također, pomalo iznenađujuće, suprotstaviti kandidatkinja Suverenista Mirjana Semenić Rutko, koja je iza sebe ostavila Nikolu Kajkića, iza kojega je, pak, stao DOMiNO, koji je u Vukovaru podržao Pavličeka. Što će reći da će i bitka za ovu županiju u drugom krugu biti komplicirana, pri čemu će i HDZ i DP morati dodatno motivirati svoje birače kako bi obranili grad i županiju. Izgube li i jednu od ovih pozicija, nije teško zaključiti da bi to moglo zakomplicirati situaciju i u koaliciji na nacionalnoj razini jer je obrana vlasti u Vukovaru “biti ili ne biti” za stranku Ivana Penave.

Dosta težak zadatak u drugom izbornom krugu čeka i Most, konkretno njegova predsjednika Božu Petrova, koji u Dubrovačko-neretvanskoj županiji u drugi krug s HDZ-ovim Blažom Pezom ulazi s nemalim zaostatkom. Petrov je u prvom krugu dobio nešto više od 25 posto glasova, dok je Pezo odnio više od 43 posto. Ipak, HDZ-ovci prije izbora nisu krili kako bi im teži protivnik u drugom krugu bio Božo Petrov jer se oko njega u ovoj, tradicionalno nešto desnije orijentiranoj županiji, lakše može okupiti potencijalni “antihadezaovski blok”. Protiv HDZ-ova kandidata igra i činjenica da je trećeplasirani u ovoj županiji Marko Giljača, kandidat SDP-a i Možemo, koji je u prvom krugu odnio nemalih nešto više od 20 posto glasova. Petrov je, podsjetimo, prije četiri godine bivšem HDZ-ovu županu Nikoli Dobroslaviću došao na manje od 2000 glasova.

Među neizvjesnijim bitkama u drugom krugu bit će ona za Istarsku županiju, gdje je u drugi krug kao prvoplasirana ušla SDP-ova Sanja Radolović, ali joj za vrat puše dosadašnji župan Boris Miletić. Situacija u Istri posebno je zanimljiva jer je pitanje kako će se u drugom krugu postaviti birači IDS-a, čiji je šef Dalibor Paus završio na trećem mjestu. Nije tajna da je dio IDS-a nedavno Pausa htio čak i smijeniti s pozicije predsjednika stranke, a u IDS-u se moglo čuti kako bi za šefa ponovno instalirali samog Miletića, pogotovo kada bi pobijedio u utrci za župana. Isto tako se zna da je Paus sa Sinišom Hajdašem Dončićem razgovarao o međusobnoj potpori za drugi krug, ovisno o tome tko se u njemu zatekne, no nakon debakla Pausa, pitanje je što će se od tog dogovora uopće održati. Na IDS-ovu podršku u drugom krugu računa i SDP-ov Peđa Grbin, koji će se u utrci za prvog čovjeka Pule u drugom krugu naći s dosadašnjim gradonačelnikom Filipom Zoričićem. Grbin za Zoričićem zaostaje dostižna tri postotna boda, a kao trećeplasirani u ovom gradu u prvom izbornom krugu završio je IDS-ov Valter Boljunčić. U ovom kontekstu nije loše spomenuti ni da je Paus “pao” kao prva žrtva lokalnih izbora jer je šef IDS-a nakon objave rezultata sam podnio ostavku.

Bez obzira na sve ove brojke, u ostalim su strankama jučer nastojali ostaviti dojam da su rezultatima zadovoljni, ili da oni barem nisu onako porazni za njihove stranke kako ih je javnost na prvi mah mogla doživjeti. – Negdje smo u plusu, negdje u minusu, poput Rijeke i Siska – izjavio je prvi SDP-ovac Siniša Hajdaš Dončić, koji u ovim gradovima nije očekivao poraz kandidata svoje stranke. Dodao je, ipak, kako su pobjede pripadaju kandidatima, a kako su svi porazi njegovi osobno.

Plenković likovao

– Ostvarili smo izvrstan rezultat u Zagrebu, osobito za Gradsku skupštinu u kojoj naša koalicija s Možemo! ima većinu. Vesele dobri rezultati po županijama, Krapinsko-zagorsku smo obranili, u Međimurskoj smo dobili zamjenika. Vodimo u Istarskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji, u kojoj vjerujemo u pobjedu, kao i u Zagrebačkoj županiji te Šibensko-kninskoj županiji – rezimirao je Hajdaš Dončić rezultate prvog izbornog kruga.

S druge strane, likovao je prvi čovjek HDZ-a premijer Andrej Plenković.

– Hrvatska je i ovaj put nakon lokalnih izbora dominantno plave boje. To smo i očekivali i vjerujem da su svi na terenu vodili računa kako da u svojim sredinama predstave naš program nacionalna snaga i lokalna vizija, koji je u potpunosti utjelovio našu politiku ravnomjernog regionalnog razvoja, veće decentralizacije, to jest davanje ovlasti županijama, gradovima i općinama, više sredstava županijama, gradovima i općinama i realizaciju brojnih projekata u svim krajima Hrvatske – rekao je Plenković. Nije pritom propustio ni podbosti SDP zbog poraza u Rijeci.

– Što se tiče Rijeke, ovo je potpuna katastrofa SDP-a – ustvrdio je i dodao kako je njegova stranka posebno zadovoljna rezultatom u Splitu jer, kaže, Split zaslužuje promjenu. S druge strane, Plenković je nastojao umanjiti značaj činjenice da HDZ-ov kandidat u Zagrebu ni ovaj put nije uspio ući u drugi izborni krug.

– Čestitka Mislavu Hermanu u Zagrebu, on je treći, ali u Skupštini smo drugi, imamo više vijećnika u gradskoj Skupštini – procijenio je Plenković i ponudio i objašnjenje Hermanova neuspjeha, ističući kako je od centra na desno u Zagrebu bilo jako puno kandidata iako je to, objektivno, bio samo Tomislav Jonjić, koji je u prvom krugu osvojio nešto više od 6 posto glasova, približno koliko i njegova lista za Gradsku skupštinu.

Odgovori