Ružica Bandić iz Gornjeg Vakufa-Uskoplja nakon završene opće gimnazije u SŠ “Uskoplje” 2013. godine upisala je studij dentalne medicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, koji je završila 2019. godine, stekavši zvanje doktorice dentalne medicine.
Nakon završetka studija profesionalno iskustvo stjecala je kao suradnica na Katedri za ortodonciju, gdje se uključila u znanstveno-istraživački rad, posvećenih ortodonciji, biomaterijalima i novim pristupima u proizvodnji dentalnih naprava.
Paralelno s radom upisala je poslijediplomski doktorski studij te se u svom istraživanju bavila procjenom utjecaja načina proizvodnje, uključujući konvencionalnu izradu i 3D ispis, na biološke učinke materijala za izradu prozirnih ortodontskih udlaga. Doktorski rad uspješno je obranila u prosincu 2025. godine, a u lipnju 2026. promovirana je u doktoricu znanosti.
Tijekom doktorskog studija objavila je nekoliko znanstvenih radova iz područja ortodoncije, biomaterijala i primjene 3D tehnologije u dentalnoj medicini.
Danas je zaposlena kao istraživačica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, gdje sudjeluje u međunarodnom projektu iz područja medicinskih tehnologija. Aktivno sudjeluje i u nastavnom procesu te nastavlja svoj znanstveni rad, s posebnim interesom za razvoj i primjenu inovativnih rješenja u biomedicini. Rezultate svojih istraživanja objavljuje u domaćim i međunarodnim znanstvenim časopisima.


