Pojedini migranti su po 74 puta bezuspješno pokušavali prijeći iz BiH u Hrvatsku i već postoje slučajevi da se određene skupine vraćaju prema Grčkoj kako bi pokušali ući u Europsku uniju morskim putem, istaknuto je na predstavljanju rezultata operativne akcije ”BiH 2019” u petak u Sarajevu.
Načelnik Sektora za operativno-obavještajne poslove Službe za poslove sa strancima BiH Rade Kovač naveo je da BiH nema najbolje riješeno sprječavanje ulaska migranata u BiH zbog nedostatka ljudskih resursa, dok su zemlje u koje oni pokušavaju ući iz BiH efikasno zatvorile granicu.
”Ti migranti su bez identiteta i nemoguće ih je vratiti u zemlje podrijetla jer njihove zemlje to opstruiraju, kao što i susjedne zemlje iz kojih su ušli u BiH opstruiraju provođenje readmisije”, rekao je Kovač.
Direktor ljubljanskog ureda Međunarodne fondacije za upravljanje i reformu sigurnosnog sektora – DCAF Anton Travner naglasio je da su organizirane kriminalne skupine koje djeluju na području BiH na prokrijumčarenih oko 5.000 migranata, koliko ih trenutačno, ima zaradili između 7,5 i 10 milijuna eura.
”Krijumčarenje ljudi je najisplativiji i najmanje riskantan oblik kriminala, ali i najbrutalniji jer se ljudska bića tretiraju gore nego materijalne stvari”, rekao je Travner.
U proteklih osam dana realizirana je operativna akcija ”BiH 2019” koja je bila usmjerena na suzbijanje kaznenih djela u oblasti ilegalnih migracija te su ostvareni značajni rezultati i prikupljen veći broj korisnih informacija u vezi ilegalnih migracija i osoba koja se bave tim kriminalom.
U akciji su
sudjelovali policijski službenici Austrije, Bosne i Hercegovine,
Bugarske, Crne Gore, Hrvatske, Moldavije i Slovenije, a provedena je u
suradnji s DCAF-om, EUROPOL-om i FRONTEX-om.