Uskoplje.info

Umirovljenici se nadaju izmjeni zakona i rastu mirovina u 2025.

18.08.2021., Karlovac - Umirovljenici odmaraju u parku. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Umirovljenici u Federaciji dobili su prve ovogodišnje mirovine. Najniža 573, zajamčena 684 marke. Ako njih pitate, nedovoljno i za osnovne životne troškove.

Za umirovljenike je protekla godina, svakako, bila posebno burna. Od federalne vlasti su tražili malo, dobili još manje. Sada se nadaju boljim danima, većem razumijevanju i konačnom ispunjenju zahtjeva.

Najvažniji, izmjena članova Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju, što bi omogućilo rast mirovina.

Jednokratna pomoć

Cijene životnih namirnica svaki dan su u porastu, a umirovljenici kažu dok plate račune i lijekove ne ostane gotovo ništa, piše Federalna.ba.

“Moja je 570 KM, najniža, još od nje odbijaju. Ne bih mogao da nije djece. Djeca mi pomažu”, “Imaju djeca pa mi pomognu, vani su”, “Kakva nam je vlast, sebi dižu plaće, a umirovljenicima, evo, zadnji put – ono je sramota, ono je sadaka. Bolje da nam ni ono nisu dali”.

I baš zbog toga umirovljenici su u protekloj godini zahtijevali od Vlade Federacije niz mjera kako ne bi preživljavali od mjeseca do mjeseca. Dok ne dobiju povećanje mirovina, tražili su jednokratnu novčanu pomoć od 100 i 200 KM, ovisno o visini mirovine, no dobili su tek polovične iznose.

“Vlada je zaobišla naša dva najbitnija zahtjeva, a dala je treći, čini mi se, čak i namjerno da bi izazvala revolt”, smatra Mustafa Trakić, predsjednik Saveza udruženja umirovljenika ZDK-a.

Ključni zahtjevi umirovljenika od početka do kraja ostali su isti. Iako se očekivalo da će izmjene članova Zakona o mirovinsko-invalidskom osiguranju na kojima insistiraju biti usuglašene do kraja godine to se nije dogodilo. Tek je oformljena radna grupa u kojoj sudjeluju i predstavnici umirovljenika.

Sukladno rastu plaća

“Tražimo da se rast mirovina veže za rast plaća i da se omogući izvanredno povećanje mirovina u odnosu na nestabilnosti koje nam se događaju divljanje cijena i svega ostalog”, ističe Haso Halilović, predsjednik Saveza udruženja umirovljenika TK-a.

Umirovljenici sada očekuju da bi se pitanje povećanja mirovina konačno moglo pomjeriti s mrtve točke, a nadaju se da bi zakonske izmjene mogle biti u parlamentarnoj proceduri do kraja ožujka, kako bi se ističe Trakić, omogućilo ostvarivanje i izvanrednog i redovnog povećanja tijekom godine.

U suprotnom postoji bojazan da bi povećanje moglo biti samo do dva posto, usklađeno s rastom BDP-a i troškova života.

Iz Federalne vlade i resornog ministarstva također očekuju da bi konačni prijedlog radne grupe u vezi sa zakonskim izmjenama mogao biti gotov do kraja siječnja. Očekuje se i iskorak u unapređenju statusa umirovljenika.

“Zahtjevi umirovljenika su razumni i opravdani s obzirom na inflaciju, ali moramo voditi računa da svi zahtjevi, posebno kad je MIO sustav u pitanju – iz kojeg isplaćujemo mirovine za oko 455.000 umirovljenika – moraju biti usklađeni s financijskim mogućnostima Vlade Federacije i nadam se da ćemo uspjeti pronaći kompromis”, kaže Adnan Delić, ministar rada i socijalne politike FBiH (NiP).

Banjsko liječenje

No kap koja je prelila čašu strpljenja kod umirovljenika bila je isplata jednokratne novčane pomoći u manjem iznosu od one koju su zahtijevali.

Upravni odbor krovnog saveza u Federaciji podnio je ostavke, pa bi se, očigledno, promjene mogle dogoditi i u rukovodstvu, i to do kraja ožujka.

“Glavna karika, gdje škripi – dolazi od samog predsjednika našeg Federalnog udruženja umirovljenika”, navodi Ibrahim Sirotanović, predstavnik Udruženja umirovljenika Vareš.

I dok penzioneri čekaju hoće li im 2025. godina donijeti bolje i barem koliko toliko bezbrižnije umirovljeničke dane te hoće li im zahtjevi biti i udovoljeni u godini koja predstoji mogu odahnuti barem kada je u pitanju banjsko liječenje.

Što su tražili to su i dobili, pa je za tu namjenu u Federalnom proračunu određeno dva milijuna maraka.

Exit mobile version