Prekomjeran uvoz vode i drugih bezalkoholnih pića u BiH, skok cijena sirovina i energenata za proizvodnju, kao i prošlogodišnja zatvaranja sektora ugostiteljstva i hotelijerstva usljed pandemije virusa korona samo su neki od problema proizvođača ovih pića, zbog čega će doći do vrtoglavog rasta cijena ovih proizvoda u BiH.
Na ove probleme upozorili su na sjednici Grupacije proizvođača bezalkoholnih pića i vode pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, kojoj su prisustvovale vodeće kompanije iz ove oblasti industrije, a čija je osnovna djelatnost proizvodnja bezalkoholnih pića i vode.
Na sjednici ove grupacije diskutirano je o Nacrtu novog Zakona o PDV-u, priopćili su u Vanjskotrgovinskoj komori BiH, a kako su za “Nezavisne novine” poručili iz kompanija koje se bave ovom vrstom proizvodnje, zbog problema sa kojima se oni suočavaju, a to su u prvom redu visoke cijene sirovina i ambalaže, bit će prinuđeni da podignu i cijene svojih proizvoda.
Analiza
Članovi ove grupacije su predstavili svoju analizu sektora proizvodnje i prodaje bezalkoholnih pića, vode i voćnih sokova u BiH, a diskutirali su i o prijedlozima realnog sektora u pravcu poboljšanja poslovnog ambijenta i rasterećenja privrede u oblasti indirektnih poreza.
Marinko Dokić, komercijalni direktor kompanije “Spektar drink”, kazao je za “Nezavisne novine” da možda i najveći problem proizvođačima ovih napitaka trenutno predstavlja opskrba sirovinama.
“Sirovine su skuplje tri puta, svi lanci opskrbe su poremećeni, a cijena ambalaže je takođe porasla”, rekao je Dokić, ističući da im skoro svaki dan dobavljač podiže cijene, zbog čega će uzročno-posljedično doći i do poskupljenja njihovih proizvoda.
“Dobavljači nam čak ne mogu garantirati ni za neophodne količine sirovina”, kazao je Dokić.
Naveo je da će zbog svega toga u ovoj grupaciji doći do vrtoglavog rasta cijena bezalkoholnih pića i vode.
Dodao je da su problemi u vezi s akcizama na ove proizvode, kao i problem prekomjernog uvoza, nešto sa čime se ovi proizvođači suočavaju već desetak godina, te ne predstavljaju ništa novo.
Izvoz
Kako su u Upravi za neizravno oporezivanje BiH (UNO BiH) naveli za “Nezavisne novine”, u prvih devet mjeseci ove godine u BiH su uvezena 40.993.563 kilograma vode, kao i gaziranih sokova, u iznosu od 20.085.860 KM.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje BiH, u istom periodu ove godine izvezeno je tek 22.550.086 kilograma istih proizvoda, od čega su domaći proizvođači vode i bezalkoholnih napitaka zaradili 4.350.632 KM, što je za više od 15 milijuna KM manje od cijene uvezene robe.
Kada je riječ o prošloj godini, u BiH je u prvih devet mjeseci uvezeno 35.378.628 kilograma ovih pića, i to u iznosu od 16.405.824 KM.
“U istom periodu lani iz BiH je izvezeno 28.560.519 kilograma ovih napitaka, i to u iznosu od 3.643.083 KM”, naveli su u Upravi za neizravno oporezivanje BiH.
Prema podacima UNO BiH, bezalkoholna pića i voda u BiH se najviše uvoze iz Srbije, Hrvatske i Slovenije, dok se ovi proizvodi iz BiH najviše izvoze u Hrvatsku, Crnu Goru i Srbiju.