Uskoplje.info

Zbog lažnih covid potvrda padaju otkazi u Njemačkoj, radnici ostaju bez plaće

Od 24. studenog u Njemačkoj je predstavljanje lažne potvrde o cijepljenju ili lažnih rezultata testa na korona na poslu ili drugdje – kazneno djelo, piše Fenix.

„Semafor“ koalicija znatno je pooštrila pravnu situaciju a val otpuštanja se zakotrljao. Sve više tvrtki povlači kočnicu u slučaju nužde kada imaju posla sa zaposlenicima koji žele drsko prevariti lažnim dokazima.

“Uragan” je već danima harao njemačkim zakonom o radu, s drastičnim posljedicama za zaposlenike koji rade prijevare, od otkaza bez prethodne najave, trenutnog prestanka isplate plaća do kaznenih prijava”, izvještava Olaf Beismann, odvjetnik specijalist za radno pravo u Erlangenu.

“Neki zaposlenici trenutačno o proživljavaju najgori scenarij, imao sam mnogo „suznih“ razgovora”, rekao je odvjetnik Beismann

Je li pokazivanje lažne potvrde za cijepljenje kažnjivo djelo?

 Da. Upotreba takvih lažnih dokumenata za pristup radnom mjestu, restoranu ili trgovini sada je kažnjivo djelo. U tu svrhu pooštren je stavak 279. Kaznenog zakona (StGB). Onaj tko prevari i bude uhvaćen može očekivati do godinu dana zatvora. To trebaju imati na umu svi koji zaobiđu testiranje na radnom mjestu, koji ostaju necijepljeni i koji žele koristiti lažni certifikat o cijepljenju kako bi mogli zadržati svoj posao, naglašava Beismann. Do sada su se prevaranti jedva morali bojati posljedica. Iznimka je ako su krivotvorine predočene nadležnim tijelima, osiguravajućim društvima ili ljekarnicima.

Može li mi šef dati otkaz?

Da. Ako zaposlenik u tvrtki predoči krivotvorene dokumente o cijepljenju, to je kršenje Zakona o zaštiti od cijepljenja. To je ujedno i dobar razlog za raskid ugovora bez prethodne najave. Da ne govorimo da je odnos povjerenja između poslodavca i zaposlenika uništen. Svatko tko prevari šefa sada definitivno riskira da dobije otkaz, brzo će se nači na ulici i ima puno toga za izgubiti. Trikovi mogu imati strašne posljedice za cijele obitelji, upozorava Hans-Christoph Hellmann, stručnjak za radno pravo i pravo osiguranja iz Bremena. Rizik da budete uhvaćeni u prijevari je velik.

Tvrtke s 2G ili 3G pravilima nadziru usklađenost. Uz digitalne potvrde, sada se sve češće provjeravaju autentičnosti žutih potvrda o cijepljenju u papirnatom obliku. Aplikacija SafeVac može se koristiti za provjeru jesu li brojevi na naljepnici stvarni.

Što kada su osobe uhvaćene?

Ako imate sreće i do sada ste imali dobar odnos sa svojim šefom, možete se izvući upozorenjem, objašnjava odvjetnik Beismann. Većina prevaranta, međutim, mora biti spremna na teške posljedice prema zakonu o radu. Često dobiju obavijest o raskidu na stol i moraju odmah spakirati svoje stvari, očistiti ormarić ili ured. Ne samo da ste izgubili posao nego u jednom trenutku ostajete bez ikakve reference, bez novca. A budući da je gubitak posla sam nametnut, nema ni naknade za nezaposlene .I to je blokirano. “To znatno otežava povratak na posao”, upozorava Beismann. Osim toga, ako tvrtka prijavi djelatnika koji je varao, čeka ga i kazneni postupak. “Neke tvrtke prosljeđuju slučaj, neke ne. Samo ako to učine, tada je to najgori scenarij”, rekao je Beismann.

Može li šef dati otkaz ako je nešto sumnjivo?

Da. Čak je i to moguće. Na primjer: zaposlenica u tvrtki već se mjesecima glasno pozicionirala kao očiti protivnik cijepljenja. Uvođenjem 2G pravila iznenada je donijela knjižicu s potpunim statusom cijepljenja.

„Ako poslodavac ozbiljno sumnja u vjerodostojnost dokaza, može joj dati otkaz“, objašnjava Beismann. Šef ne mora dokazati 100 posto prekršaj koji pretpostavlja. Za raskid radnog odnosa može biti dovoljna samo osnovana sumnja da je netko prevaren.

To je specijalnost radnog prava, uobičajeni zahtjev , smatra odvjetnik specijalist.

Što mogu učiniti oni koji su dobili otkaz?

Sumnja na otkaz do sada je često ranjiva. Čak ni oni koji prihvate raskid bez prethodne najave zbog ponašanja nisu bez obrane. Pogođene osobe također mogu poduzeti mjere u ovom slučaju, podnijeti tužbu za zaštitu od otkaza na sudu. Ali treba biti brz. Rok je samo tri tjedna od primitka pisma o otkazu za pritužbu. Beismann poziva na oprez ako se rok prekorači i za jedan dan. Čak i ako je primatelj propustio rok zbog bolesti.

Neizvjesno je ima li tužba zbog krivotvorenih potvrda o cijepljenju ikakve šanse za uspjeh i uvijek ovisi o pojedinom slučaju. Još uvijek nema značajnih sudskih presuda o tome. Cilj tužbe je poništiti otkaz bez prethodne najave i spriječiti nadolazeću zabranu naknade za nezaposlene, rekao je Beismann. U svakom slučaju, tužba će koštati, objašnjava Hellmann. Jer, u prvom stupnju u radnom pravu svaka strana snosi svoje pravne troškove, bez obzira na to tko je na kraju dobio ili izgubio. Tko izgubi plaća sudsku pristojbu.

Exit mobile version