Danas se obilježava 45. obljetnica Gospinih ukazanja u Međugorju

Međugorje danas obilježava 45. obljetnicu Gospinih ukazanja, događaja koji je tijekom proteklih desetljeća ovo malo hercegovačko mjesto pretvorio u jedno od najpoznatijih katoličkih hodočasničkih odredišta u svijetu.

Sve je započelo u lipnju 1981. godine kada je šestero mladih iz župe Međugorje posvjedočilo da su na Brdu ukazanja prvi put vidjeli Blaženu Djevicu Mariju. Dan kasnije, 25. lipnja, prema njihovim svjedočanstvima, započeli su razgovori s Gospom i primanje poruka mira, molitve, obraćenja i posta. Upravo se taj datum tradicionalno obilježava kao godišnjica međugorskih ukazanja.

Tijekom 45 godina Međugorje je postalo mjesto molitve, ispovijedi i duhovne obnove za milijune hodočasnika iz svih krajeva svijeta. Svake godine u ovo hercegovačko svetište dolaze deseci tisuća vjernika, a posebno je svečano upravo u danima obilježavanja godišnjice ukazanja, kada se održavaju devetnica Kraljici Mira, Hodnja mira, procesije te središnje euharistijsko slavlje.

Međugorje je tijekom godina postalo prepoznatljivo po brojnim svjedočanstvima obraćenja, povratka sakramentalnom životu, molitvi, ispovijedi i duhovnim zvanjima. Upravo je te plodove 2024. godine istaknuo Dikasterij za nauk vjere u Noti Kraljica Mira, naglašavajući kako Međugorje donosi brojne pozitivne duhovne plodove za vjernike. Istodobno, Sveta Stolica nije donijela konačnu odluku o nadnaravnom karakteru samih ukazanja, ali je potvrdila da se organizirana hodočašća i pobožnosti mogu nastaviti.

Današnja obljetnica ponovno okuplja tisuće hodočasnika iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i brojnih drugih zemalja koji u Međugorje dolaze tražeći mir, utjehu, nadu i duhovnu obnovu.

Bez obzira na različita stajališta o samom fenomenu ukazanja, Međugorje već 45 godina ostaje mjesto susreta s vjerom, molitvom i zajedništvom, zbog čega ga mnogi nazivaju jednim od najvažnijih marijanskih svetišta današnjice.