Uskrsni ponedjeljak: Što točno obilježavamo drugog dana Uskrsa?
Nakon što smo obilježili Veliki četvrtak, Veliki petak i Veliku subotu, a potom i najveći kršćanski blagdan – Uskrs – ostao je samo još jedan dan u nizu koji kršćani diljem svijeta slave kao blagdan, Uskrsni ponedjeljak. Inače, sve do 19. stoljeća se cijeli tjedan nakon Uskrsa slavio, te je bio poznat kao ‘bijeli tjedan’.
I dok je mnogima to samo još jedan dan koji su spojili kao neradan i proveli u krugu obitelji, u kršćanstvu on ima dublje značenje.
Uskrsni ponedjeljak je dan nakon Isusovog Uskrsnuća i dan kada se vjernici prisjećaju puta uskrsnulog Isusa Krista u Emaus s dvojicom učenika. Inače, Emaus je, prema Novom zavjetu, oko 11 kilometara sjeverno od Jeruzalema, a dvojica učenika koja su hodala s Isusom nisu shvaćali da je to on.
Prema pisanju evanđelista Luke, dvojica učenika raspravljali su o događajima u Jeruzalemu, neutješni zbog svega što se zbilo, a Isus ih je tijekom razgovora pozvao da mu se izjadaju.
Njima pak nije bilo jasno kako on ne zna što se dogodilo zbog čega su mu ispričali sve o proroku po imenu Isus koji je poučavao narod te je na kraju osuđen na smrt, razapet i umro, da bi potom žene, predvođene Marijom Magdalenom, našle prazan grob nakon čega su im anđeli rekli da je Isus živ i da je uskrsnuo iz mrtvih.
Prepoznali su ga tek na večeri, kada su sjeli zajedno za stol. Tada je Isus izrekao blagoslov, razlomio kruh i pružio im, a oni su tek tada shvatili da je Isus s njima.
Upravo tu je i simbolika Uskrsnog ponedjeljka, da ljudi shvate da je Bog uvijek uz nas i hoda uz nas, baš kao što je Isus hodao uz svoje učenike, piše tportal.
U Hrvatskoj je, kao i u mnogim zemljama diljem svijeta, Uskrsni ponedjeljak službeni blagdan i neradni dan, a zanimljivo je kako u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj postoji običaj da mladići ujutro probude djevojke prskajući ih svetom vodom, posvećenom na Uskrs.